Solární ohřívač vody s vlastními rukama - vlastnosti výroby + Video

Pokud jste zastáncem alternativních metod získávání levné tepelné energie, zkuste si vytvořit základní solární ohřívač vody vlastníma rukama. Jeho zařízení je poměrně jednoduché a jeho výkon je poměrně vysoký.

Obsah
 1. Požadované nástroje a materiály
 2. 1 Odrůdy solárních kolektorů - co to je?
 3. 2 Jak funguje sběratel - vše je jednoduché
 4. 3 Instalace Stanilova - jak se dostat?
 5. 4 Jak sbírat sběrač vzduchu pro dům z odtoků?

Potřebné nástroje a materiály

\ t

Minerální vlna

Potrubí

Ploché sklo

Pěnový polystyren (pěna)

Rada

Hermetické

Brus

Svorky

Vrtáky

Samořezné šrouby

Kladivo

Zobrazit vše

Obsah

 • Odrůdy solárních kolektorů - co to je?
 • Jak kolektor pracuje - vše je jednoduché
 • Instalace Stanilova - jak udělat vlastní?
 • Jak shromažďovat sběrač vzduchu pro dům z odtoků?
 • 1 Odrůdy solárních kolektorů - co to je?

  Pod kolektory rozumíme zařízení, která jsou schopná absorbovat sluneční energii, upravovat teplo a poté ji posílat do chladicí kapaliny. Standardní solární kolektor je proveden ve formě plastového nebo kovového tělesa, které nainstaluje plechy černé barvy z kovu. Tyto desky mohouzahřát na určitou teplotu.

  V závislosti na velikosti jsou kolektory rozděleny na vysokou, střední a nízkou teplotu. Vysokoteplotní zařízení, aby se doma, je nereálné. Jsou vytvořeny pomocí sofistikované technologie pro provoz na velkých průmyslových areálech. Středně teplotní konstrukce, které akumulují dostatečné množství sluneční energie, mohou být použity pro vytápění obytných budov a nízkých teplot - pro ohřev vody. Tyto dva typy sběratelů jsou docela možné udělat pro sebe.

  Máme zájem o zařízení, která jsou rozdělena do následujících typů:

  • ploché;
  • kumulativní;
  • vzduch;
  • kapalina.

  Solární kolektor na střeše

  Plochý kolektor je kovová krabicová konstrukce s deskou pro absorbci světla ze slunce. To je pokryto víkem ze skla s malým množstvím železa, kvůli kterému téměř teplovosprinimayuschie deska téměř všechny sluneční světlo. Konstrukce musí být tepelně izolovaná. Účinnost takového kolektoru je objektivně malá - asi 10%. Můžete ji zvětšit použitím speciálního polovodiče s amorfními charakteristikami na desce. Tato zařízení jsou vhodná pro vytápění domácností.

  Sběrač termosyfonu (skladování) je považován za účinnější. Používá se pro ohřev vody a udržování teploty na dané úrovni v místnosti po určitou dobu. Konstrukčně je realizován ve formě 1 - 3 nádrží,instalován v krabici s tepelnou izolací. Stejně jako ploché zařízení je zakryto skleněným víčkem. V chladném období je obtížné použít takový kolektor. Ale v létě, kdy je světlo ze Slunce velmi silné, může být využito doma.

  Konstrukce kapalné sluneční soustavy využívá vodu jako chladivo. Jsou vyrobeny s otevřeným nebo uzavřeným principem výměny tepla, mohou být bez skla a prosklené. Provoz těchto zařízení je spojen s nepříjemnostmi - často unikají a mohou v zimních měsících dobře zamrznout. Tyto problémy jsou zbaveny sběratelů vzduchu, kteří se nejčastěji používají pro sušení ovoce, zeleniny a relativně malých objemů jiných zemědělských produktů. Letoun je konstrukčně jednoduchý, snadno obsluhovatelný, takže si to zaslouží.

  2 Jak funguje sběratel - vše je jednoduché

  Jakákoliv konstrukce uvažovaná v článku o přeměně solární energie na teplo má dvě hlavní složky - výměnu tepla a baterii, která je schopna zachytit světlo. Druhý slouží k zachycení slunečních paprsků, první - pro jejich úpravu do tepla.

  Nejprogresivnějším kolektorem je vakuum. V něm jsou vloženy trubice baterie a mezi nimi je vytvořen vzduchový prostor. V podstatě se zabýváme klasickou termoskou. Vakuový kolektor díky své konstrukci zajišťuje dokonalou tepelnou izolaci zařízení. Trubky v něm, mimochodem, mají válcový tvar. Proto na ně dopadají sluneční paprskykolmo, což zaručuje, že kolektor má velké množství energie.

  Progresivní vakuová zařízení

  \ t

  Existují také jednodušší zařízení - trubková a plochá. Vakuový kolektor je předčí všemi ukazateli. Jeho jediným problémem je poměrně vysoká složitost výroby. Takové zařízení je možné sestavit, ale je nutné vynaložit velké úsilí.

  Nosičem tepla v solárních kolektorech pro vytápění, o kterém se hovoří, je voda, která stojí na rozdíl od moderních paliv málo a nevypouští oxid uhličitý do životního prostředí. Přístroj pro zachycení a přeměnu paprsků slunce, které si můžete udělat sami, s geometrickými parametry 2 x 2 m2, vám může poskytnout cca 100 litrů teplé vody každý den po dobu 7-9 měsíců. A velké stavby mohou být plně využity pro vytápění domácností.

  Chcete-li vytvořit kolektor pro celoroční použití, musíte na něj nainstalovat další výměníky tepla, dva obrysy s nemrznoucí látkou a zvětšit jeho povrch. Taková zařízení vám poskytnou teplo jak za slunečného, ​​tak za zataženého počasí.

  3 Instalace Stanilova - jak se dostat?

  Podle údajů Stanislava Stanilova, známého vynálezce a inženýra z Bulharska, jsou v Evropě poptávány teplárny doma. Takový solární ohřívač vody můžete sbírat vlastními rukama a řídit se následujícím schématem práce:

 • V sekci 12х2,5 bereme dřevěné desky
   cm, krabici srazíme a dále zpevníme její dno tyčemi 5x3 cm.
 • Izolační materiál umisťujeme na dno přijímané desky - minuvat, pěnové nebo polystyrénové pěnové desky a shora - plech cínu nebo obyčejného železa.
 • Z ocelových trubek bude nutné vyrobit trubkový typ radiátoru (pro svařování některých trubkových výrobků) a jeho instalaci do krabice.
 • Radiátor řádně upevněte ocelovými svorkami, namažte štěrbiny a mezery v zásuvce, utěsněte.
 • Vnější prvky konstrukce jsou natřeny bílou nebo stříbrnou barvou (čímž se výrazně sníží tepelné ztráty), chladič a dno skříně - černé.
 • Poté budete muset vytvořit zařízení pro akumulaci tepla a speciální avancamer. První funkce může být prováděna jakoukoliv uzavřenou nádobou o objemu 150-400 litrů. Je dovoleno vzít několik tanků a spojit je dohromady. Avancamer lze snadno vyrobit z nádoby (nutně uzavřené) o objemu 40 a více litrů. Měla by být umístěna do běžného kulového kohoutu, který se používá v odtokové nádrži toalety. Je nezbytné pro vytvoření malého, ale konstantního tlaku v komoře.

  Sběr výrobků vlastními silami

  Skladování domácího zařízení pro vytápění domu je zatepleno a vloženo do předem připravené překližkové krabice. Vzdálenost mezi stěnami a sběrnou nádrží je naplněna pěnovým plastem, minerální vlnou. Někteří řemeslníci používají izolační a konvenční piliny ke snížení nákladů na výstavbu.Nyní můžete začít stavět a instalovat kolektor. Nejprve namontujte avant-komoru a pohon v jednom provedení. V měniči by měla být hladina vody ve vztahu k hladině v Avancamer nižší 0,8-0,9 metrů.

  Poté se připojte k součástem kolektoru potrubí: napájení pohonu, přívod vody (horké) do vodovodních směšovačů (studené) do avcanameru a směšovačů, zavedení studené vody a dvou odvodnění - pro avancamer a pro pohon. Na úseku s malým tlakem vody se doporučuje umístit výrobky s trubkami v průsečíku 1 palec, s vysokým tlakem - 1/2 palce. Pro spojovací potrubí jsou použity přepady, odbočky, adaptéry, armatury. Zde je třeba se podívat na situaci, které položky koupit instalací kolektor pro vytápění soukromého domu.

  Montovaná konstrukce je umístěna na střeše jižní strany budovy. Ve vztahu k horizontu by měl být úhel sklonu přibližně 45 °.

  4 Jak shromažďovat sběrač vzduchu pro dům z odtoků?

  Je ještě jednodušší a levnější vyrobit zařízení, které místo vody používá vzduch jako chladivo. Sběrač vzduchu pro ohřev vody a vytápění domu:

 • Sestavte rám se skříněmi o průměru 3 až 4 cm. Na zadní straně stěny je připevněn další list překližky (asi 1 cm tlustý) s vysokou odolností proti vlhkosti.
 • Boční plochy sběrné krabice jsou izolovány pěnovým polystyrenem a zadní stěna je izolována minerální vlnou.
 • Absorbér, který bude umístěn naším vzduchovým kolektorem,z tenkého hliníkového plechu, hliníkových odtoků a svorek pro upevnění těchto prvků do jednoho systému. List je uzavřen v těle, připevněn k potrubí. Ty jsou dodatečně upevněny přepážkou dřeva.
 • Děláme vstup a výstup z trubky na jedné straně skořápky.
 • Namalovali jsme černý sběrač vzduchu.
 • Na přední stranu konstrukce připevňujeme polykarbonátový plech. Nyní můžete instalovat vyrobený vzduchový kolektor. Tento postup je prováděn na stabilních podpěrách (zařízení bude na jižní straně budovy velmi těžké). Pak stačí připojit kolektor vzduchu k ventilačnímu systému domu.

  Celý postup je samozřejmě k dispozici na videu. Využijte zdraví alternativy - prakticky bez sluneční energie!