Solární ohřívače vody: Typy kotlů, rozsah použití a příručky pro vlastní ruce

Slunce je největším zdrojem potřebné energie. Kromě toho je bezpečný a nevyžaduje žádné náklady. Moderní technologie umožňují lidským obydlím poskytovat teplou vodu a teplo na úkor světla. Pro pohodlí v apartmánu můžete využít cenově dostupný a cenově výhodný způsob - solární ohřívače vody. Vybudovat produktivního sběratele s využitím doporučení odborníků a instrukcí, pod mocí i nováčka.

Obsah
 1. Základní informace
 2. Typy kolektorů
 3. Oblast působnosti
 4. Pokyny pro výrobu
 5. Vlastnosti instalace a provozu

Obecné informace

Zařízení, které ohřívá nosič tepla pomocí energie slunce, se nazývá kapalné helioplelectors. V lidech se takový solární ohřívač nazývá ohřívač vody. Aplikujte na vytápění prostor a zajištění teplé vody. Účinnost takové instalace závisí na regionu, ale i na severu Ruska, který vám umožňuje zásobování teplou vodou.

Údržba solárního kolektoru a vlastnosti jeho provozu

Druhy kolektorů

\ t

Existují různé typy solárních ohřívačů vody. Mohou se lišit v typu oběhu , který je přirozený nebo donucovací . V prvním případě postup probíhá díky fyzikálním vlastnostem vody. Když se kapalina zahřeje, její objem se zvýší a hustota bude nižší. Díky tomu se pohybuje potrubím.

Nucenécirkulační zásobník teplé vody umístěný nad kolektorem. Takový postup však není vždy možný, protože kapacita vody může být velmi velká.

Podle typu kolektorovýchzařízení se jedná o panely a vakuum . V prvním případě jsou trubky pokryty černou barvou a upevněny v krytu panelu. Tento design je velmi jednoduchý a jeho účinnost je malá. Je identický s radiátorem a je vhodnější pro ohřev malého množství vody. Ztráta nahromaděného tepla může být hmatatelná.

Je-li vakuový kolektor, pak je chladivo v trubce umístěné v baňce, která prochází slunečními paprsky. V tomto případě je tepelná ztráta prakticky vyloučena. Voda se ohřívá na teplotu varu. Pokud se použije olej, jeho teplota se zvýší na 200 stupňů. To umožňuje vytápění budovy.

Podle typu cirkulačního okruhu je systém ohřevu topné vody ze slunce otevřen, jednookruhový a dvouokruhový. Nejuniverzálnější je dvouokruhový topný systém. Používá se k vytápění bytů a vodovodu.

Nosiči pro všechny systémy jsou voda, olej a nemrznoucí směs.

Pokyny pro instalaci solárních kolektorů

Oblast působnosti

\ t

Tato technologie se úspěšně používá na celém světě. Největší uplatnění heliokontrolérů bylo zjištěno v jižní Evropě. Vláda několika zemí ze zákona ukládá obyvatelům soukromých domů používat solární ohřívače vody. Zvláště je rozšířena v Itálii, Řecku, Španělsku a Španělskuna Kypru V posledních letech získávají v Číně stále větší popularitu solární kotle, kde jsou instalovány na střechách vícepodlažních budov, aby poskytovaly teplou vodu do všech bytů.

Již na počátku tisíciletí existovalo obrovské množství solárních zařízení, které by dohromady zaujímaly plochu 71 milionů čtverečních metrů. Jedna pětina z nich byla evropská. Taková zařízení jsou nezbytná pro zásobování teplou vodou a vytápění soukromých domů, bytových prostor, administrativních budov, továren, obchodů a dalších průmyslových objektů.

Zvláštní poptávka po solárních ohřívačích vody v potravinářském a textilním průmyslu. Tam je tam mnoho výrobních procesů spojených s použitím horké vody.

Jak vytáhnout maximum ze slunečních kolektorů (na příkladu 8. typu 100% solárního vytápění doma)

Pokyny pro výrobu

Před zahájením výroby plochého solárního kolektoru je třeba pečlivě prostudovat instrukce krok za krokem. Pokud je potřeba, měli byste se poradit s odborníkem, který již nainstaloval solární ohřívač vody. Poté musíte připravit všechny nástroje a materiály.To bude vyžadovat:

 • šroubovák;
 • pila pro práci se dřevem;
 • nůž;
 • kartáče a lakovací kabina pro zčernání smontovaných trubek.

Pro zhotovení rámu je zapotřebí řeziva, překližky nebo lehké kovové profily. Trubky je lepší vzít měď. Pakmusíte provést následující kroky:

 • Základy prosběratel vyzvednout krabici z překližky. To trvá dva listy x 1,52 1,52. Vhodná tloušťka je 1 cm, jeden list jde do dílu, takže by se měl postřikovat po stranách. Celkově je nutné řezat 4 malé kousky o velikosti 0,76 x 0,38 ma 1 velké - 1,52 x 0,76 m
 • .
 • Dalším krokem je malování vnější strany v bílé barvě a v interiéru - v černé barvě. Barva by měla být matná, a pak top s lakem.
 • K upevnění krabice je třeba vytvořit rám. Za tímto účelem bude trvat 60 metrů od tyče v průřezu 5 x 5 cm, přičemž všechny detaily musí být ošetřeny antisepticky pro celý strom. To bude chránit strukturu před atmosférickými srážkami a teplotními výkyvy. Pomocí kovových rohů 5 x 5 upevněte detaily šrouby.
 • Krabice je připevněna k vyrobenému stojanu. Další sestava by měla být umístěna na lavičce pod svahem.
 • Dalším krokem je označení upevnění potrubí v požadovaných místech. Aby se zabránilo tepelným ztrátám, jsou také natřeny černou barvou.
 • Trubky z plastu a plastu se rozřezají na fragmenty vhodné délky. Aby všechny z nich byly stejné, musíte si vzít první kus jako model. Šířka trubek by měla být 0,5 palce. Výsledek bude 45 kusů na 2,14 m.
 • Pak se na zařízení z hadicových kusů zachytí had. Při otáčení je cívka připevněna k armatuře pro trubky z plastu a plastu. Celkový počet úhlových kolen bude 44 a odpovídajících 88 adaptérů. Aby byly spoje utěsněny, je závit utěsněn. Adaptéry na začátku a na koncihady jsou pevné. Slouží k připojení přívodních a výstupních hadic vody.
 • Barevnou barvou natřete celou instalaci černou barvou.
 • Dalším krokem je připojení cívky k čerpadlu. Je třeba si uvědomit, zda došlo k úniku. Pokud na nějakém místě došlo k odtlakování, je nutné vypustit vodu a znovu sestavit konstrukci, po které ji znovu zkontrolovat.
 • Na horní část skříně je namontováno průhledné sklo nebo monolitický polykarbonát. Dokonale použijte holistický list. Pokud to není možné, budete muset postavit kovový rám pro fragmenty. Nedoporučuje se používat více než 4 kusy. Pak je třeba panely bezpečně zajistit. Pro utěsnění jsou všechny spoje ošetřeny průhledným silikonem.
 • Tento okruh je vhodný pro kolektor s výkonem 1,6-2 kW. Chcete-li ušetřit peníze, můžete použít pružnou trubku ze šitého polyethylenu. Tato trubka nevyžaduje nátěr, protože je již černá a pro její montáž bude potřebovat pouze dvě armatury. Je-li však voda předepsána k vaření, je žádoucí použít kovové trubky, které jsou mnohem hygieničtější. Tímto způsobem můžete snadno vyrobit solární ohřívač vody vlastníma rukama podle schématu.

  Toto levné "černé" solární topení: doporučení pro jeho použití a schémata připojení

  Vlastnosti instalace a provozu

  Při instalaci solárního ohřívače vodyje nutné najít prostorné místo , které bude celý den pod sluncempaprsky Montážní držák nebo pomocný rám je vyroben z dřevěných kolejnic a nastaven na maximálně 45 až 60 stupňů. Výpočet se provádí tak, aby bylo možné nastavit naklonění.

  S pomocí armatur a trubek z kovového plastu je konstrukce spojena s kotlem vytápění. Cívka musí být potažena vrstvou tepelné izolace. Aby se snížily tepelné ztráty, měla by být nádrž umístěna v blízkosti zařízení. Pokud nedochází k přirozené cirkulaci chladiva, je nutné zajistit donucení. V tomto případě budete muset použít regulátor s teplotním čidlem, který je vyříznut do výstupní trubky.

  Zapnutí průtoku kapaliny okruhem se provede, jakmile teplota stoupne na požadovaný bod. Během teplého období je systém naplněn vodou.

  Pro použití po celý rok bude nutné použít nemrznoucí kapalinu. Pro úsporu peněz je dovoleno používat kapalinu určenou pro vytápění domácností nebo automobilové radiátory. Nejlepší možností je speciální nemrznoucí kapalina pro solární baterie pro ohřev vody.

  Solární ohřívače vody jsou v zimě vynikajícími úsporami rodinného rozpočtu a poskytují příležitost k ochraně přírody.

  Jak to udělat levné solární ohřívač $ 3 /kv. m