Jaké je schéma LED svítidla: zařízení nejjednodušších ovladačů

Světelné zdroje LED rychle získávají na popularitě a nahrazují neekonomické žárovky a nebezpečné luminiscenční protějšky. Efektivně spotřebovávají energii, slouží dlouhou dobu a některé z nich po poruše podléhají opravě. Chcete-li řádně vyměnit nebo opravit zlomený prvek, potřebujete schéma LED lampy a znalosti konstrukčních prvků.

Obsah
 1. Jak je dioda LED uspořádána
 2. Schémata obvodů s kondenzátory pro snižování napětí
 3. Vzor pulsního budiče - model CPC9909
 4. Typy stmívatelných ovladačů
 5. Stručný přehled a zkoušení svítilen LED
 6. Přehled populárních modelů LED
 7. Varianta # 1 - LED svítidlo BBK P653F
 8. Varianta # 2 - LED lampa Ecola 7w
 9. Varianta # 3 - Diskontinuální lampa Ecola 6w GU5.3
 10. Varianta č. 4 - Jazzway 7.5 w GU10
 11. Video o schématech zapojení řidičů LED

Způsob uspořádání LED

Úzký úvod do konstrukce svítidel LED může být vyžadován pouze v jednom případě - je-li nutné opravit nebo zdokonalit zdroj světla.

Domácí řemeslníci, kteří mají na svých rukou sadu prvků, mohou samostatně sbírat lampu na diodách LED, ale nováček ji není schopen. Namísto toho, aby si prostudoval schéma a měl základní dovednosti práce s elektronikou, může nahradit poškozené části a obnovit funkčnost zařízení.

Vzhledem k tomu, že přístroje s LED se staly základem moderních systémů osvětlení bytů, schopnost porozumětlampy a jejich opravy mohou ušetřit podstatnou část rodinného rozpočtu

Má smysl opravovat LED lampu? Rozhodně Na rozdíl od analogů s kroucením vlákna 10 rublů za kus jsou diody LED drahé.

Předpokládejme, že hruška "GAUSS" je asi 80 rublů a kvalitnější alternativou k OSRAMu je 120 rublů. Výměna kondenzátoru, odporu nebo diody bude stát méně a životnost lampy může být prodloužena včasnou výměnou.

Existuje mnoho modifikací LED lamp: svíčky, hrušky, koule, sofisté, kapsle, stuhy atd. Liší se tvarem, velikostí a designem. Chcete-li jasně vidět rozdíl od žárovky, zvažte rozšířený model ve formě hrušky.

Namísto skleněné baňky - matného difuzoru, změnilo vlákno "dlouhotrvající" diody na desce, odvádí přebytečné teplo do radiátoru a stabilitu napětí zajišťuje řidič

.

Pokud odvrátíte pozornost od obvyklé formy, můžete si všimnout pouze jednoho známého prvku - soklu. Velký počet soklů zůstal stejný, takže jsou vhodné pro tradiční kazety a nevyžadují změny v elektrickém systému.

To však připomíná konec: vnitřní uspořádání LED zařízení je mnohem komplikovanější než u klasických žárovek.

LED žárovky nejsou určeny pro práci od 220 V, takže je uvnitř zařízení obsažen ovladač, kterým je jak napájecí zdroj, tak řídicí jednotka. Skládá se z množství malých prvků, jejichž hlavním úkolem je narovnat proud a snížit napětí.

Obvody kondenzátoru pro redukcinapětí

Pro vytvoření optimálního napětí pro provoz zařízení na diodách se ovladač shromažďuje na základě obvodu s kondenzátorem nebo sestupným transformátorem. První varianta je levnější, druhá se používá k vybavení výkonných lamp.

K dispozici je také třetí druh - invertorové obvody, které jsou implementovány buď pro montáž stmívatelných svítidel, nebo pro zařízení s velkým počtem diod.

Uvažujme příklad s účastí kondenzátoru, protože podobné obvody jsou běžné v lampách pro domácnost.

Základní schéma ovladače svítilny LED. Hlavní prvky, které potlačují napětí, jsou kondenzátory (C2, C3), ale stejná funkce také provádí odpor R1

Kondenzátor C1 chrání před rušením od napájení a C4 vyhlazuje pulzace. V okamžiku napájení proudem omezují dva odpory - R2 a R3 - a zároveň chrání před zkratem a prvek VD1 mění střídavé napětí.

Když je napájení zastaveno, kondenzátor se vybije odporem R4. Mimochodem, R2, R3 a R4 nejsou používány všemi výrobci LED produktů.

Nevýhody obvodu s kondenzátory:

 • Diody je možné zlikvidovat, protože není dodržena současná stabilita napájení. Napětí na zátěži závisí zcela na napětí zdroje.
 • Galvanické oddělení chybí, takže hrozí nebezpečí úrazu elektrickým proudem. Při demontáži lamp se nedoporučuje dotýkat se prvků nesoucích proud, protože jsou pod fází.
 • Je prakticky nemožné dosáhnout vysokých proudů záře, protože to budemusíte zvýšit kapacitní kondenzátory.
 • Existují však také mnohé výhody, díky kterým jsou kondenzátory populární. Výhodou je jednoduchá montáž, široký rozsah napětí na výstupu a nízké náklady.

  Můžete bezpečně experimentovat s nezávislou produkcí, větší část detailů se nachází ve starých nádobách nebo televizorech.

  Vzorový impulsní budič - model CPC9909

  Na rozdíl od lineárního budiče s kondenzátorem puls účinně chrání LED před napětím a rušením v síti.

  Příkladem pulzního zařízení je populární elektronický model CPC9909. Efektivita jejího využití dosahuje 98% - což je ukazatel, ve kterém lze skutečně hovořit o úsporách energie a ekonomice.

  Čip CPC9909 společnosti Clare se často používá pro vlastní montáž LED světel, včetně zvýšeného výkonu. Regulátor je uzavřen v kompaktním plastovém pouzdru

  Napájení může být přímo z vysokého napětí - do 550 V, protože řidič je vybaven vestavěným stabilizátorem. Díky stejnému obvodu se stabilizátor stal jednodušším a náklady jsou nižší.

  Schéma ovladače LED založené na čipu CPC9909. Výhody systému: schopnost pracovat v teplotním rozsahu od -55 ° C do +85 ° C a napájení ze střídavého napětí

  Mikročip je úspěšně používán pro navrhování nouzových a záložních světelných sítí, protože je vhodný pro obvody pro zvýšení konvertorů.

  Doma, založená na CPC9909, nejčastěji sbírá bateriově napájené lampy nebo ovladače s kapacitou nepřesahující 25 Voltů.

  Typy ovladačů stmívačů

  Nastavení jasu záře světelných zařízení umožňuje nastavit požadovanou úroveň osvětlení v místnosti. To je výhodné při vytváření jednotlivých zón, snížení jasu dne během dne nebo zdůraznění vnitřních předmětů.

  Při použití stmívače je využívání elektřiny účinnější a životnost spotřebiče se zvyšuje.

  Vzor "retro" svítilny se stmívačem. Vzhled stolního světelného aparátu připomíná petrolejovou lampu a má knoflík pro ovládání jasu světla na straně

  Existují dva typy stmívatelných ovladačů, z nichž každý má své vlastní výhody. První z nich pracují s řízením PWM.

  Jsou instalovány mezi lampou a zdrojem napájení. Energie je dodávána ve formě impulzů různých délek. Příkladem použití ovladače PIM je běžící řádek.

  Zkoušky 40W stmívacího ovladače. Je určena pro kancelářské vybavení, přístroje pro parkoviště a veřejné budovy, které vyžadují způsob úspory energie

  Stmívatelné ovladače druhého typu ovlivňují přímo napájení a používají se pro zařízení se stabilizovaným proudem.

  Při nastavování proudu může dojít ke změně odstínu záře: bílé diody s poklesem proudu začnouvyzařují mírně žluté světlo as modrým zvětšením.

  Stručný přehled a zkoušení svítilen LED

  \ t

  Ačkoli zásady navrhování obvodů řidičů různých osvětlovacích zařízení jsou podobné, existují mezi nimi rozdíly v pořadí spojování prvků a jejich výběru.

  Přehled populárních modelů LED

  Uvažujme o systémech 4 lamp, které se prodávají ve volném přístupu. Pokud je to žádoucí, mohou být opraveny vlastníma rukama.

  Galerie obrázkůFotografie z Svítidlo lze snadno rozebrat. Na palubě z hliníku zabezpečené 32 diod, z nichž každá je vypočtena na 1.54 Art. Nabíjení kolem diod LED se zahřívá na +53? Rozebraná lampa BBK P653F Přístroj je kompaktní ve velikosti a nerovnoměrný. Pokud se potřebujete dostat k řidiči, musíte se nejprve pokusit odstranit sklo nalepené na okrajích chladiče. Kompaktní lampa Ecola 7w K emitování světelného toku se používá pouze 3 diody. Radiátor hraje dvě role - reflektor a pouzdro. Sklo se třemi vrstvami je upevněno šroubovou metodou Ecola GU5.3 Pro získání regulátoru je třeba úhledně odšroubovat pár šroubů, rozdělit vodiče, odstranit desku. Na radiátoru je upevněna plastová základna, v ní - regulátorJazzway 7.5 w GU10 - vhodný pro opravy Ovladač ukončených lamp BBK P653F Kompaktní lampa Ecola 7w Sklopný analogový Ecola GU5.3 Jazzway 7.5 w GU10 - vhodný pro opravy

  Pokud existuje zkušenost s prací s regulátory, můžete prvky systému, perepayat nahradit, mírně zlepšit.

  Nicméněúzkostlivá práce a snaha o nalezení prvků není vždy oprávněná - je jednodušší koupit nové osvětlovací zařízení.

  Varianta # 1 - LED lampa BBK P653F

  Ve značce BBK existují dvě velmi podobné úpravy: model P653F se liší od modelu P654F pouze konstrukcí vyzařovací jednotky. V souladu s tím je jak schéma řidiče, tak konstrukce zařízení obecně v druhém modelu založena na principech prvního zařízení.

  Schéma řidiče je standardní, ale komplikované neobvyklým umístěním klíče a zavedeným indukčností. Pojistka může být instalována v blízkosti diodového můstku, ale chybí

  Návrh je snadné odhalit nedostatky. Například umístění regulátoru: částečně v radiátoru, v nepřítomnosti izolace, částečně v základně. Montáž na čipu SM7525 výstupy 49,3 s.

  Varianta # 2 - LED lampa Ecola 7w

  Radiátor je vyroben z hliníku, základ je z tepelně odolného polymeru šedé barvy. Na desce plošných spojů v půl milimetru jsou upevněny 14 diod, zapojených do série.

  Mezi chladičem a deskou - vrstva tepelně vodivé pasty. Základna je upevněna šrouby.

  Řídicí obvod je jednoduchý, implementovaný na kompaktní desce. LED diody zahřívají základní desku na +55 ° C. Není prakticky žádné zvlnění, rádiové rušení je také vyloučeno

  Deska je kompletně uzavřena v základně a je spojena krátkými vodiči. Zkratové obvody nelze vyrobit, protože je plastový - izolační materiál. Výstup na výstupu regulátoru - 81 Str.

  Varianta # 3 - Diskontinuální lampa Ecola 6w GU5.3

  Díky skládací struktuře můžete nezávisle opravit nebo vylepšit ovladač zařízení.

  Zkažený vzhled je však neatraktivní a design zařízení je zkažený. Stmívací chladič zvyšuje hmotnost, takže při připevnění k držáku žárovky se doporučuje dodatečná fixace.

  Deska má kompaktní rozměry a dobře navržené uspořádání prvků pro upevnění obou rovin. Přítomnost pulzací je způsobena absencí filtračního kondenzátoru, který by měl být na výstupu

  Nevýhodou systému je přítomnost znatelných výkyvů světelného toku a vysokého stupně rušení, které nutně ovlivní životnost operace. Základem regulátoru je čip BP3122, výstup je 9,6 p.

  Varianta # 4 - Jazzway 7.5 w GU10

  Vnější prvky lampy se snadno odpojí, takže se můžete rychle dostat k regulátoru odšroubováním dvou párů šroubů. Ochranné sklo je uchyceno na západkách. Na desce jsou 17 diod se sériovým připojením.

  Ovšem samotný regulátor, umístěný v základně, je velkoryse vylitý sloučeninou a vodiče jsou stlačeny ve svorkách. Chcete-li je uvolnit, musíte použít vrták nebo použít rozptyl.

  Nevýhodou obvodu je, že funkce omezovače proudu je prováděna běžným kondenzátorem. Když je lampa zapnutá, jsou zde proudové výboje, což má za následek otryskání diod LED nebo poruchu mostu LED

  Není pozorováno žádné rušení - avše kvůli absenci pulzního regulátoru, ale při frekvenci 100 Hz jsou patrné pulzace světla, dosahující 80% maximální hodnoty.

  Výstup regulátoru je 100 na výstupu, ale podle obecného posouzení se lampa vztahuje na slabá zařízení. Jeho náklady jsou jednoznačně nadhodnoceny a rovny nákladům značek, které jsou stabilní v kvalitních produktech.

  Video o schématu obvodu řidiče LED svítidel

  Jak budovat ovladače LED, jaké jsou jejich vlastnosti a funkce, najdete v obrázcích pod videy.

  Schéma LID žárovky MR-16:

  Systém řidičů pro vlastní montáž svítidel do 15W:

  Jak vypadá ovladač FT833A a:

  Rytina ze zlepšovačů:

  Nyní je možné na komerčních internetových stránkách zakoupit sady a samostatné prvky pro montáž osvětlovacích zařízení různých kapacit. Je-li to žádoucí, je možné opravit vadnou LED lampu nebo vylepšit novou, aby bylo dosaženo co nejlepšího výsledku. Při nákupu doporučujeme, abyste pečlivě zkontrolovali specifikace a podrobnosti o dílech.