Větrání v garáži posádky: nucené nebo přirozené, instalace vlastními rukama

V suterénních místnostech, kde je skladována zelenina a jiné sklady potravin, je obzvláště důležité zajistit cirkulaci vzduchu. V opačném případě může být místnost odstraněna a výrobky budou nefunkční. Mnozí vybavují garážový sklep pod skladovacím prostorem a není nutné zapomenout na větrání v něm: může vést nejen k vlhkosti způsobené kondenzací, ale také k úplnému zničení celého objektu.

Obsah
 1. Účel větrání v suterénu
 2. Možné možnosti
 3. Přírodní systém
 4. Výhody a nevýhody
 5. Pravidla pro instalaci
 6. Nucené větrání
 7. Klady a zápory
 8. Postup montáže

Účel větrání v suterénu

Majitelé garáží se často snaží využívat každý čtvereční metr půdy, kterou vlastní. S tímto účelem se pod zemí nachází sklep, sklep pro skladování cenných věcí nebo sochorů na zimu. Málokdo si myslí, že je nezbytné zajistit vhodné podmínky pro udržení stabilní mikroklima v této místnosti. Nicméně i v garáži se suterénem je nutné řádné větrání.

Zajištěním optimální výměny vzduchu lze předejít mnoha negativním důsledkům . Mezi ně patří:

 • Tvorba kondenzátu na stěnách. Díky této vlhkosti ve sklepě se zvyšuje, což vede k výskytu plísní a plísní, kazí věci v místnosti. Pokud k tomu dojde v místě skladování rostlinných nebo ovocných populací, jsou ohroženyvelmi rychle zkazit.
 • Horní část garáže je mnohem rychleji ochlazena než v podzemí, takže v suterénu bude vše teplejší než nad zemí. To může vést k hromadění vlhkosti pod ní, jejímu odpařování a zvedání do garáže. Poté následuje poškození automobilu nebo motocyklu a také uložení spolu s nimi.
 • Někdy v garážích skladujte to, co by mohlo způsobit příliš mnoho nepříjemností doma: různá paliva a maziva a chemikálie. Při jejich odpařování se uvolňují toxické látky, nebezpečné pro lidi. Pokud se hromadí uvnitř, lidé jsou v nebezpečí otravy a dokonce i smrti. Konstrukce řádné ventilace napomáhá vyhnout se této hrozbě: čerstvý vzduch z okolního prostředí bude neustále proudit, čímž se sníží koncentrace toxinů a mohou postupně zmizet.

Suché suterén, sklep a jáma v garáži vlastníma rukama

Ačkoliv se tedy může zdát, že instalace odsávacích digestoří a ventilátorů v nebytových prostorách je zbytečným luxusem, nemohou se bez nich dělat. Jejich nepřítomnost může vést k mnoha nežádoucím následkům, které podkopají výhody využití více prostoru.

Možné možnosti

Ve sklepě jsou dva hlavní režimy větrání: přírodní a nucené. Který z nich je lepší zvolit v konkrétním případě, záleží na ploše místnosti. Tak, v malé garáži - až 50 metrů čtverečních - přírodní systém se vejde. Je-li větší plocha, garáž nepatří jedné osobě, ale velké společnosti aslouží k parkování velkých autobusů a nákladních automobilů, pak je nutné pouze mechanické větrání.

Jak pro odvádění odpadního vzduchu z místnosti, tak pro čerstvý vzduch z ulice je nutný jakýkoli systém výměny vzduchu. Proto bude vyžadovat alespoň dvě trubky: jednu pro vstup a jeden výstup.

V tomto ohledu je přirozené větrání mnohem snazší než nucené. Kromě dvou trubek, to téměř nic víc. Stačí jen vyzvednout potřebné vybavení, nainstalovat ho správným způsobem a ventilace bude fungovat. V některých případech můžete na cestě ven udělat jen jednu trubku: vstup do vzduchu bude tak - přes lávu, která vám umožní proniknout do sklepa.

Hydroizolace sklepa v garáži. Doporučení odborníků //FORUMHOUSE

Základem činnosti přirozené výměny vzduchu je tepelné proudění. Při zahřívání je vzduch směrován nahoru a opouští místnost, přenáší vlhkost, škodlivé nečistoty a další odpadní materiály. Místo toho přichází zvenčí suchý a čerstvý pouliční vzduch.

Nucená ventilace umožňuje uměle vnést vzduch do místnosti. Kromě toho mohou speciální zařízení čistit, zahřívat nebo chladit, vypouštět nebo zvlhčovat. Tento systém bude fungovat kdykoliv během roku bez ohledu na počasí za oknem. Samozřejmě, že je obtížnější.

Doporučuje se zvolit vhodné větrání v garáži ve fázi výstavby - tak, aby to bylonejjednodušší ze všech. Pokud je však konstrukce již v provozu a vlhkost a plíseň ruší provoz, můžete zkontrolovat konstrukci budovy a přidat k ní vhodný způsob ventilace.

Přírodní systém

\ t

Nejčastěji se v malých soukromých garážích nastavuje přesně takové větrání. Snadno se montuje, takže je snadné stavět i z vlastních rukou z dostupných materiálů. Není však vhodný pro všechny příležitosti a není nutné se jí klanět jen proto, že je jednodušší a levnější. Stojí za to zvážit všechny výhody a nevýhody.

Výhody a nevýhody

\ t

Pozitivní aspekty přirozené větrací hmoty . Mezi nimi:

 • autonomie a nezávislost - systém funguje sám, a to díky zákonům fyziky, a nevyžaduje žádné zvláštní úpravy a regulaci ani sílu ze sítě;
 • Snadná instalace - i jedna osoba může snadno zvládnout všechny stupně instalace a seřízení;
 • nevyžadují se žádné speciální nástroje pro práci - vše je obvykle již v domě;
 • koupit kapuce a jiné mechanismy nejsou nutné, protože nejsou zahrnuty v návrhu;
 • žádný hluk - protože se nepoužívají žádná zařízení, ventilace během provozu neprodukuje žádné zvuky.

Hadry. Tajemství designu. Přehled mého sklepa pro skladování výrobků.

Všechny tyto výhody podněcují mnoho majitelů sklepů v garážích k instalaci takového designu.Je však třeba poznamenat, že má také mnoho nevýhod:

 • nedostatečná kontrola systému;
 • je možné instalovat gril, který filtruje pouze velké odpadky a nenechává ptáky a hmyz uvnitř, ale nečistota a prach by jím stále procházely;
 • V létě se cirkulace vzduchu prakticky zastavuje při stejné teplotě uvnitř i vně;
 • V zimě mohou být otvory ucpány ledem, sněhem nebo mrazem a potrubí musí být vyčištěno;
 • žádné další možnosti - například, nemůžete chladit nebo ohřívat vzduch.

Jednací řád

Pro řádné větrání suterénu garáže je třeba instalovat potrubí na vhodných místech. Protože se nepoužívají žádné spotřebiče pro přívodní a výstupní vzduch, musí se pohybovat sám, což vyžaduje správné uspořádání všech prvků. Potrubí bude vyžadovat dva: výfuk - pro výstup vzduchu - a příliv - pro nový vstup zvenčí.

Mohou být vyrobeny z různých materiálů. Pro tuto situaci je nejvhodnější použít azbest nebo pozinkované trubky. Existují však i další možnosti - mohou být vybrány na základě vlastních preferencí a potřeb. Není dobrou volbou budou kopie z plastu, o něco horší - z cínu . Zde jsou hlavní výhody plastových trubek:

 • zvýšená těsnost;
 • nejvyšší trvanlivost provozu;
 • kluzký povrch, který neumožňuje, aby se na něm držely odpadky a nečistoty;
 • nízká hmotnost a jednoduchost při krájení;
 • odolnost vůči agresivním vlivům prostředí;
 • odolnost proti mechanickému poškození.

Kromě toho mají tyto trubky relativně nízkou cenu. Pokud existuje touha ušetřit, pak je to nejlepší volba k dispozici na prodej.

Větrání garáže

\ t

Instalací výfukového potrubí můžete zvolit jeden z následujících montážních obvodů:

 • stěna - část systému se provádí vodorovně uvnitř zdi, po které je vytažena z budovy;
 • skrz - stavba přes podlahu garáže ke stropu, podkroví a střechou na střeše.

Jeho délku lze stanovit individuálně na základě velikosti místnosti a vzhledem k tomu, že bude vyčnívat nad stěnu ve vzdálenosti půl metru k metru.

Pro zvýšení ponoru můžete na výfukové potrubí umístit deflektor - speciální díl, který navíc zabraňuje vniknutí odpadků a nečistot. Pokud si to vyberete, je třeba mít na paměti, že jeho vnější průměr by měl být dvojnásobek průměru trubky a jeho tělo bude instalováno uvnitř. Po nalezení schématu ho můžete nezávisle vyrobit z kovového nebo plastového kužele.

Přítokové potrubí je instalováno tak, aby jeho spodní část dosáhla podlahy. Také na jeho vnější desce bude nutné instalovat gril, aby místnost nespadla do rukou myší a krys. Místo toho můžete také dát kovové pletivo s malou částí. Při výběru průměru trubky stojí za to připomenout, že pro jeden metr místnosti klesá 15 čtverečních milimetrů průřezu.

Nucené větrání

V případě potřebyudržovat stabilní klima v suterénu, bez ohledu na životní prostředí, je nutné instalovat zařízení pro nucené větrání. Celkový systém trubek se příliš neliší od předchozí verze, ale ve stavebnictví budou přítomny další prvky.

Existuje několik situací, kdy je nucené větrání nezbytné :

 • Plocha areálu je více než 40 metrů čtverečních. Čím širší je prostor, tím více kondenzátu bude přiděleno. Aby se s tím vyrovnalo, je nejlepší instalovat do suterénních digestoří.
 • Přítomnost mnoha výrobků, zeleniny, ovoce, konzervování v konzervách. Z nich může být nepříjemný zápach, navíc mohou zkazit vysokou vlhkostí.
 • Suterény, vybavené pro obytné místnosti nebo veřejné sály. Například, někdy v takových místech jsou jejich obývací pokoje a dokonce i kulečníkové místnosti, stejně jako tělocvičny. Bez nuceného větrání prostě nebude dostatek kyslíku, což je vyžadováno mnoha lidmi.
 • Rag dům pro domácnost od A do Z

  Výhody a nevýhody

  Hlavním pozitivním bodem mechanické ventilace je možnost manuálního nebo automatického řízení vnitřního prostředí. Právě proto jsou nejčastěji instalovány, protože jinak by bylo možné upustit od přirozeného typu.Existují však i minusy:

  • vyšší náklady v přítomnosti drahých zařízení;
  • složitost instalace - můžete a nemůžete to zvládnout sami, je to lepšíobrátit se na odborníka, což je další náklad;
  • sada mechanických částí zvyšuje pravděpodobnost selhání systému;
  • potřeba připojení k síti, což zvyšuje složitost montáže a náklady systému.

  Nicméně v mnoha případech nelze zabránit umělému přítoku a proudění vzduchu.

  Postup instalace

  Pro řádné větrání suterénu garáže potřebujete také dvě trubky - výfukové a přílivové. Vzduchové hmoty se budou pohybovat pod vlivem speciálního ventilátoru. S jeho silou je nutné předem určit: pokud je příliš vysoká, přístroj spotřebovává spoustu energie a uvnitř suterénu bude po celou dobu studena. Pokud si koupíte zařízení s velmi nízkým výkonem, bude neúčinné.

  Existují dva hlavní typy větrání pro sklep:

 • Mechanické - v tomto systému jsou všechny parametry manuálně regulovány osobou. To je vhodné pro osoby, které dávají přednost nastavení vlhkosti a teploty nezávisle, zapíná a vypíná zařízení. V praxi je to však mnohem méně výhodné, i když z financí bude levnější.
 • Automatický - je vybaven samoregulací a nevyžaduje stálý zásah. Má senzory, které pomáhají určit, kdy je třeba ventilátory zapnout nebo vypnout.
 • Způsob montáže potrubí bude určen konstrukcí místnosti: mohou být instalovány svisle, vodorovně as ohýbáním. Vzhledem k tomu, že vzduch bude poslán mechanicky, není jejich pozice příliš velkázáleží.

  V tomto případě můžete v přívodním větracím potrubí instalovat také difuzor, který zvýší průtok vzduchu v důsledku větrné energie. Tato možnost je však vhodná pouze pro oblasti, kde převažuje větrné počasí.

  Po instalaci některého z ventilačních systémů se nemusíte bát věcí a výrobků, které jsou uloženy v suterénu. Budou vždy v teple a suchu.

  Jak funguje přirozené větrání? princip činnosti