Větrání sklepa v garáži

Instalace suterénu v garáži vyžaduje dodržování určitých pravidel. Ano, existují speciální stavební normy, které zahrnují přítok vzduchu do suterénu, jeho objem je 360-600 m3 /rok. To je dostačující pro desetinásobnou výměnu vzduchu.

Doporučená teplota by neměla být vyšší než 5 stupňů nad nulou. Všechny tyto parametry jsou určeny především pro průměrnou velikost cca 60 metrů krychlových.

Je nutné zahájit instalaci takové ventilace z ventilačního zařízení v samotné garáži.

Existují dva typy ventilace: přirozené (přítok-výfuk) a nucené. Poslední ventilační systém se provádí pomocí speciálního mechanického zařízení určeného pro vstřikování a odsávání vzduchu.

Přirozené větrání sklepa v garáži

\ t

Vzduchová trakce ve větracích otvorech, která se provádí přirozeně, vytváří odvádění vlhkého vzduchu ze suterénu a zajišťuje normální mikroklima.

Je nezbytné předvídat instalaci takového systému ve fázi návrhu. V takovém případě, pokud se plánuje instalace větrání přirozeného typu, pak musí být v konstrukci stěn přílivové a výfukové otvory. Mají trubky, které přesahují střechu více než 1,5 metru. Trubky mohou být vyrobeny z azbestového cementu, pozinkovaného ocelového plechu, plastu, cínu.

Ve vzdálenosti 20-25 cm od podlahy jsou přílivové otvory, otvory pro odsávání vzduchu uspořádané v blízkosti horní částipřekrytí tak, aby mezi přítokem a výfukovým otvorem byla maximální vzdálenost. Ideální možností bude zařízení přívodního kanálu na jedné straně místnosti a výfuk z opačné strany.

Pro instalaci větracích trubek je nutné zajistit v překrývajících se stěnách nebo 2 nebo více otvorů o průměru 14x14 cm nebo 15 cm, pro přívod čerstvého vzduchu do suterénu lze použít poklop, který zavírá strop, ale nebude příliš účinný a může vést zvýšit vlhkost v samotné garáži, což je již špatné pro udržení zařízení tam.

Při výstavbě garážového sklepa je nutné udělat vše pro to, aby se zde zabránilo tvorbě vlhkosti. Pro tyto účely jsou všechny mezery a švy uzavřeny cementovou maltou, stěny jsou ošetřeny vápnem a podlaha je betonová s použitím hydroizolace.

Důležitou podmínkou pro dobré větrání suterénu je jeho hloubka, v případě potřeby je třeba dále prohloubit podlahu místnosti. Výška suterénu by neměla být menší než 2,2 m. Je důležité, aby garážová jednotka plně splňovala stanovené požadavky a normy. Podle pravidel by měl být dodržen poměr celkové plochy větracích otvorů k parametrům areálu, měl by být 0,3%. Minimální počet větracích otvorů v suterénu by měl být 2 ks (jeden pro přítok a druhý pro kapotu). V případě potřeby může být jejich počet zvýšen.

Odvodnění prováděné po obvodu celé budovy zabrání proniknutí do suterénu dešťových a rozmrazených vod. Dalšíochrana bude sloužit jako betonová dýha, která má šířku asi 80 cm a je umístěna před branou, stejně jako klenbu na střeše o délce 60-70 cm.

Nucené větrání sklepa v garáži

V případě, že garáž má velkou plochu a suterén je uspořádán pod celou garáží, pak bude upřednostňovanou možností zařízení pro nucené větrání, které lze provést vlastními rukama. Pro to, co je na konci výfukového potrubí umístěného v garáži, je ventilátor instalován axiálně nebo radiálně. Stejné větrání může být vybaveno v suterénu. Možná hlavní nevýhodou takové ventilace bude mnohem vyšší než cena. Musíte si koupit další vybavení a správně ho namontovat.

Správně uspořádané větrání suterénu umožní dobrou ochranu zařízení umístěného v garáži. Koneckonců, protože vysoká vlhkost vzduchu v suterénu bude kazit auto.