Ondulin nebo vlnitá lepenka: což je lepší pro střechu, minusy ondulinu a vlnité lepenky

Asfaltový eurosít a vlnitá lepenka jsou k dispozici v segmentu přístupném za cenu a pohodlnou instalaci střešní krytiny. Výrazně se liší ve výkonu, což je třeba vzít v úvahu při volbě. Co je lepší - ondulin nebo vlnitá lepenka, vhodná pro specifickou strukturu, můžete určit, když si podrobně přečtete vlastnosti těchto materiálů.

Obsah
  1. Princip výroby vlnité lepenky a euroshire
  2. Estetika a praktičnost materiálů
  3. Vlastnosti výroby profilového plechu a euroshire

Princip výroby vlnité lepenky a euroshire

Ondulin (eurosherf) je k dispozici ve formě vlnitých plechů o délce 2000 mm a šířce 950 mm, tloušťka materiálu je přibližně 3 mm, může se ohýbat v jakémkoli směru a lze jej snadno řezat běžnými nástroji. Základ ondulinu je vyroben z lisovaných vláken celulózy. Ochrana před vlhkostí a biologickou destrukcí, stejně jako pružnost materiálu, zajišťuje bitumenovou impregnaci. Nad asfaltovou vrstvou je nanesen natřený minerální bloat, který na povrchu drží pevnou vrstvu ztvrdlé pryskyřice.

Vlnitý plech je plošný materiál z válcované oceli. Trapézový profil zajišťuje potřebnou tuhost plechu. Velikost plechu se liší v závislosti na výrobci, s délkou plechu může dosáhnout 12 m. Pro výrobu vlnité plechové oceli se používá antikorozní zinkování. Navíc může být poskytnut materiálbarevný polymerní ochranný a dekorativní nátěr.

Estetika a praktičnost materiálů

\ t

Abyste zjistili, který materiál je lepší, musíte porovnat výkonnost ondulinu a vlnité lepenky a také zhodnotit vzhled střechy těchto materiálů.

Střecha pokrytá ondulinem vypadá velmi atraktivně na úkor vlnitých plechů, které napodobují klasickou břidlici. Tento materiál je ideální pro soukromé domy, altány, markýzy, protože dává budovám pevnost a důkladnost. Nevýhody materiálu lze přičíst špatnému gamutu barev - volba barevných řešení je poměrně omezená. Navíc, ondulin nakonec hoří na slunci - barva střechy se stává lehčí. Pokud volba padla na ondulin, neměli byste šetřit a kupovat levné padělky - takové materiály rychle ztrácejí svou vnější přitažlivost a mají výrazně kratší život.Pravý Ondulín může trvat asi 50 let, přičemž výrobce poskytuje záruku na prvních 15 let .

Vlnitá lepenka vyhrává ve srovnání s ondulinem v různých barvách nabízených výrobci. To výrazně rozšiřuje možnosti návrháře při navrhování vzhledu konstrukce.V tomto případě vypadá vlnitá lepenka poněkud „technicky“ a je nejvhodnější pro uspořádání střechy průmyslových budov, velkých a lehkých komerčních budov, garáží, skladů . Cenově dostupná hodnota činí z vlnité lepenky poptávku v bytové výstavbě. Reálný provozní termínKvalitní vlnitá lepenka je také stará asi 50 let.


Při výběru střešní krytiny dbejte na nízkou požární odolnost ondulinu. Asfaltový materiál je poměrně snadné řešit, v oblastech s vysokým požárním rizikem je výhodou poskytnout nehořlavou vlnitou lepenku. Není nutné pokládat střechu ondulinu na dům s kamnovým vytápěním nebo v lázni, protože z trubek mohou jiskry zapálit materiál, nebo je třeba nainstalovat vysokou trubku s lapačem jisker.

Takové nevýhody ondulinu jako drsnost povrchu a změny parametrů pevnosti při vlivu teploty ovlivňují také praktičnost materiálu. S drsnými střechami se sníh nemůže volně pohybovat a hromadit velké remorkéry. Současně v mrazu, ondulin stane se křehký a nemůže vydržet váhu osoby.Z tohoto důvodu je tento materiál lepší použít na střechách s velkým svahem svahů .

Asfaltový listový materiál s prodlouženým vystavením vlhkosti, stejně jako při zahřátí na slunci, změkne, takže na něm můžete chodit - na povrchu mohou být otvory. To je třeba vzít v úvahu při plánování oprav na střeše, instalaci antény a dalšího vybavení. Vlnitý plech je také citlivý na sluneční světlo: v teple je kov velmi horký a dodává prostor prostoru pod střechou.Aby se v podkroví zachovala pohodlná teplota, je lepší předem se postarat o kvalitativní izolaci střechy .

Nesporné výhody ondulinu lze přičíst vysokému koeficientuabsorpce zvuku (absorpce hluku) - klidná atmosféra v domě neporušuje poryv větru, klepání deště nebo krupobití.Vlnitá lepenka - velmi "hlasitý" povlak, aby se tato nevýhoda vyrovnala, musíte pečlivě přistoupit k instalaci celého střešního dortu .

Vlastnosti profilového plechu a euroshire

Ondulin a vlnitá lepenka jsou listové materiály, které se snadno instalují. S jejich pokládkou zvládne i neprofesionální, s výhradou přesného dodržování technologie práce. Ondulin je díky relativně malé velikosti listů jednodušší.Flexibilní systém Euroshift lze montovat na složité střechy, včetně zakřivených ploch .

Vlnitý plech je dodáván v listech různých velikostí. Je možné namontovat kryt z plechů, jejichž rozměry jsou srovnatelné s ondulinem, ale v tomto případě má podlaha velký počet spojů, což ovlivňuje její odolnost proti vodě a odolnost vůči větrné turbíně. Je lepší použít listy, jejichž délka odpovídá délce sklonu střechy, pokud nepřesahuje 12 metrů.Čím menší jsou spoje - tím spolehlivější a odolnější povlak, tím vyšší je jeho odolnost proti vzniku koroze ložisek .

Dosažení dobré tepelné a hlukové izolace střechy je snazší při použití ondulinu. Vzhledem k tomu, že materiál je vhodný pro snížení hluku a nepřenáší vibrace na stavební konstrukce, postačí postarat se o kvalitní izolaci, kterou lze použít jako levné levné materiály s nízkou zvukovou izolací.

Při montáži střechy z vlnité lepenkyDoporučuje se použít pružné tlumiče vibrací, jinak budou vibrace z větru a kapiček přenášeny na stěny střešním nosičem. Izolační vrstva střechy by navíc měla být vyrobena z materiálu s nízkou vodivostí zvuku.

Při volbě ondulinu nebo vlnité lepenky je vhodné vzít v úvahu zvláštnosti klimatických podmínek, uspořádání střechy, požadavky na její vzhled.Je těžké říci, který materiál je lepší - každý z nich má své vlastní zvláštnosti užívání a dokázal se dobře prokázat .

Autor
Pavlov Yuriy
Nikolajevič

Sdílet

Ohodnoťte článek


+6

Žádná odpověď nebyla nalezena!? Doporučujeme číst více:


Pokyny pro instalaci ondulinu vlastníma rukama


Jak umístit ondulin na střechu: podrobné pokyny


Ondulin nebo kovová dlaždice: kritéria výběru