Malování břidlice vlastníma rukama, proč používat základní nátěr, více na fotografii a videu

Obsah článku:

1. Charakteristika břidlice jako střešní krytiny

2. Oprava plechu střechy

3. Čištění střechy

4. Odstranění trhlin a výměna plechů

5. Malba břidlice

Taková střešní krytina jako břidlice je vždy populární a bez ohledu na vzhled nových nátěrů na trhu. Odlišuje se nejen svou spolehlivostí, ale i cenovou dostupností. Břidlicové lakování se provádí za účelem zvýšení životnosti této střešní krytiny. Proto stojí za zvážení, jak malovat břidlice a co malovat břidlice na střeše, stejně jako jak opravit střechu. Podrobné pokyny pro fotografie a videa z tohoto procesu lze v případě potřeby snadno nalézt na našich stránkách.

Obsah
 1. Charakteristika břidlice jako krytiny střechy
 2. Oprava střešní břidlice
 3. Čištění střech
 4. Odstranění trhlin a výměna plechů
 5. Malba břidlice

Vlastnosti břidlice jako střešní krytiny

\ t

Tento materiál, který byl najednou vyroben z hliněné břidlice, je jedním z nejstarších materiálů tohoto druhu. Takováto břidlicová přírodní břidlice je ovšem dnes obtížně splnitelná, částečně proto, že má neuvěřitelně vysokou cenu (viz: „Montáž bridlicové střechy - pokládka“).

Umělá varianta takového povlaku - plochých nebo zvlněných azbestových cementových desek - je dnes velmi rozšířená.

V naší doběDále jsou nabízeny další střešní materiály, které mají určitý vztah k břidlici, například euroshifter, jehož základem je bitumen (viz: „Euroshifer - recenze a hlavní charakteristiky“), kovové škrabky atd. Břidlice z azbestového cementu je však stále nejoblíbenějším modelem pro zakrytí střechy.

Hlavní výhody břidlice:

 • břidlicovou střechu lze snadno provádět vlastními rukama;
 • nízká tepelná vodivost;
 • odolnost vůči nízkým teplotám a atmosférickým jevům;
 • cenová dostupnost;
 • požární bezpečnost.

Střešní krytina je podle definice spolehlivá. To platí zejména pro střechu, kde je břidlice natřena, protože ochranná fólie vytvořená nátěrem na břidlici pomáhá zvýšit odolnost proti sklouznutí vůči různým mechanickým a přírodním vlivům a následně prodlužuje provozní dobu střechy.

Kromě toho je břidlice zcela opravitelným materiálem. Pokud jsou tedy na břidlicových listech nějaké praskliny nebo defekty, pak není vůbec nutné recyklovat celou střechu, i když je podstatná část materiálu zcela zničena. Bude stačit pouze nahradit poškozené listy, s ohledem na velikost břidlice, která byla použita dříve.

V případě, že je břidlice opatřena nátěrem, nehrozí žádné nebezpečí pro zdraví, neboť díky nátěru se zvyšuje nejen spolehlivost střechy, nýbrž také se zabraňuje přidělení prachu obsahujícího azbestové částice.

Opravabřidlicová střecha

- Jaký druh mobilní a pohodlné opravy břidlice nebyl, ale s ohledem na případné opravy závad je stále nutné, a čím rychleji, tím lépe.

Obvykle se opravy skládají ze tří fází:

 • čištění střechy;
 • likvidace trhlin nebo případně výměna plechů;
 • malba břidlice.

Oprava břidlicové střechy vlastními rukama s přísným dodržováním pravidel všech tří etap umožní, aby střecha trvala několik desetiletí.

Čištění střechy

Obvykle, pokud je střešní krytina natřena břidlicovou deskou, pak čištění střechy nebude obtížné, stačí jen smést veškerý odpad, který se na něm nahromadí.

Pokud se listy břidlice nejsou malované, může to vést k vzhledu mechu a lišejníků na nich, což samozřejmě nemůže pozitivně ovlivnit vzhled střechy a její provozní vlastnosti.

Jedním z nástrojů používaných k čištění střechy je kartáč vybavený kovovou štětinou. Práce může být zjednodušena použitím trysky jako vrtačka drátěného kartáče.

Normální vodu, která je pod tlakem, lze také dobře očistit od břidlice. Je to skvělý pro auto kompaktní přenosné dřezy.

Odstranění trhlin a výměna plechů

Základem pro opravu relativně malých trhlin na šifře může být tmel, který je založen na bitumenu nebo na speciální impregnaci provedené za použití \ tkřídy a sušící oleje.

Zvláštní konstrukce pro opravu trhlin může také sestávat z následujících prvků:

 • 2 cementové díly;
 • 3 azbestové části;
 • naředěný v poměru 1/1 vodou, lepidlem PVA nebo nezředěnou vodou ředitelnou barvou odolnou mrazu.

Tekuté prvky musí být zvoleny tak, aby konečná kompozice měla konzistenci husté pasty. Vzhledem k rychlému zmrazení by se tyto kompozice měly vařit v malých porcích.

Další možností, jak pokládat roztrhané trhliny, je lepení na nich. V tomto případě je požadováno místo, a pak na tlusté vrstvě barvy je plat superponován, jehož velikost by měla být větší než velikost trhliny 10 centimetrů. Dále by měla být náplast pokryta další vrstvou nátěru.

Stejným stupněm opravy je výměna poškozených listů břidlice. Pro tento účel jsou na obou stranách takového plechu namontovány speciální můstky, pro které jsou držáky hřebenů. Chcete-li se během opravy v tomto případě pohybovat po střeše, položte přes tyto mosty širokou desku, kterou můžete v případě potřeby projít.

Hřebíky a šrouby na požadovaných listech musí buď zcela odstranit nebo zesílit jejich upevňovací prvky. Je-li hřebíky odstraněny s nosem, je důležité umístit pod tento nástroj dřevěné těsnění.

Požadovaný list, tj. List, který je předmětem výměny, musí být zvýšen a uveden do provozu. Měla by být umístěna na okraji překrytí a pohybovat se směrem ke kobylce. Nový nainstalovánList je upevněn šrouby nebo hřebíky.

Nátěry břidlice

\ t

Všichni odborníci se shodují na tom, že barvení břidlice je nejen možné, ale že je také zapotřebí, protože výrazně zlepšuje vlastnosti střechy a prodlužuje její životnost. Důležitým faktorem je estetický vzhled malované střechy.

Malba břidlice s vlastními rukama by tedy mohla být splněna, obtížnější otázkou bude, co malovat ploché břidlice. V minulosti se k tomu používaly standardní olejové barvy, a to i přes všechny negativní nuance této metody (krátkodobá, náchylnost k rychlé destrukci).

V dnešní době jsou stále populárnější speciální nátěrové hmoty a laky, které jsou vhodné pro nátěry nejen střech, ale i dlaždic, betonu atd. Základem těchto nátěrových hmot je akryl, což činí tyto sklady odolnými vůči nízkým teplotám, záření slunce a atmosférickým srážkám. To samozřejmě pozitivně ovlivňuje estetický vzhled střechy, který tak dlouho zůstane.

Rozhodnout, co malovat břidlice, můžete si vybrat speciální třpytivé barvy zvané trioric. Je odolný vůči vnějším vlivům, navíc může být použit jak pro břidlice, tak pro dlaždice a dokonce i pro zakrytí přízemí budovy. Tam jsou jiné barvy, vyrobený jak domácí tak cizí (číst: “co malovat střechu: technologie”).

Malování břidlice, to znamená bez účasti odborníků, je poměrně realistické. Nejlepší možností je samozřejmě malovatlistů břidlice před položením, ale při opravách nebude fungovat, proto bude nutné nátěr aplikovat na již zapečetěné plechy.

3 stupně malby břidlice:

 • aplikuje se půda;
 • se nanese na hlavní povlak;
 • se nanese na konečný povlak.

Nástrojem pro malování může být sprej nebo štětec. Plochá břidlice může být také natřena válečkem, který umožňuje velikost ploché břidlice.

Před použitím na břidlicovou půdu bude řádně ošetřena antiseptickým roztokem, který se nejčastěji prodává v koncentrované formě a před použitím zředí vodou.

Použití takového roztoku nedovolí na šifře výskyt houby nebo lišejníků. Může být aplikován buď jako široký štětec, nebo jakýmkoliv zařízením schopným rozprašovat kapalinu. Je důležité si pamatovat a na ochranné prostředky - brýle, rukavice, respirátor.

Pak může základní nátěr pro břidlici, který často obsahuje akrylové kapalné sloučeniny, proniknout hluboko do pórů nátěru, čímž se získá větší spolehlivost a lepší přilnavost břidlice k nátěru.

Malba břidlice na střeše, viz video:

Velmi často je první nátěr těchto nebo jiných výrobců nabízen společně s nátěrem, takže je lepší zastavit volbu na stejné značce. Půdu naneste stejným způsobem jako nátěr pomocí spreje nebo válečku.

Vzhledem k tomu, že břidlice je porézní materiál, barvení bez primeru budenerovnoměrné, což nutně povede k předávkování nátěru.

Po vysušení půdy můžete začít nanášet hlavní vrstvu barvy. Zároveň je velmi důležité, aby se dobře aplikoval na všechny rohy a konce nátěru.

Povrchová úprava je navržena tak, aby poskytla střeše břidlice krásný vzhled. Pomáhá tak, aby byl povrch jednotný a homogenní, bez vizuálních přechodů a nátěrů. Nanášejte tuto vrstvu pouze po vysušení hlavní.

Barva pro konečný nátěr je stejná jako pro hlavní, rozdíl je pouze v menším množství. Poslední etapa vyžaduje asi jednu třetinu celkového objemu nátěru a hlavní nátěr - dvě třetiny.

Ano, malování břidlice je možné udělat ručně. To poskytne velkou příležitost ušetřit značné množství peněz, protože služby profesionálních mistrů jsou obvykle velmi levné.