Konstrukce podkroví

Přítomnost mansardové podlahy v soukromém domě vám umožní co nejlépe využít její užitnou podlahovou plochu. Také podkroví lze považovat za jednu z možných možností rozšíření obytného prostoru, který má v porovnání s přístavbou několik výhod.

Skutečností je, že přílohu nelze vždy provést z několika důvodů:

 • malá plocha pozemku;
 • V okolí domu jsou již budovy nebo plantáže, které nelze odstranit ani přesunout na jiné místo;
 • touha využívat stávající území pro jiné účely, například pro návrh krásné krajiny;
 • touha ušetřit na stavbě, protože dokončení podkroví bude stát méně než příloha.

Také výstavba podkroví je výhodnější a levnější než výstavba druhého patra, i když se v podstatě liší jen nepatrně. Proto, pokud je touha zvýšit životní prostor vašeho domova, podkroví je optimální volba. Je však třeba vzít v úvahu určité obtíže a omezení.

Obsah
 1. Konstrukce podkroví vlastníma rukama
 2. Výstavba manzardu nad již existující budovou. Když je to možné, a když není možné dokončit podkroví
 3. Jaká je střecha podkroví? Dekorace podkrovního patra
 4. Jak postavit půdu?
 5. Větrání podkroví
 6. Konstrukce střešní střechy
 7. Konstrukce podkroví. Video

Výstavba podkroví vlastníma rukama

Nemusíte si myslet, že budova podkroví- Je to snadné. Zde, stejně jako u jiných staveb, potřebujete pracovní zkušenosti na stavbách. Není zbytečné mít předběžnou studii vlastností půdní konstrukce, způsobů její výstavby, případy, kdy její dokončení není možné.

Nejběžnější typy střech pro podkroví jsou obyčejné oboustranné nebo rozbité. Výška těchto střech by měla být co nejvíce, aby se zajistil pohodlný pobyt osob v interiéru, takže úhel sklonu dvoukřídlých střech je 45-60 stupňů. Takový strmý svah nemůže být vždy používán, zejména v oblastech se silným větrem, a náklady na materiál pro vorový systém pro takové střechy se významně zvyšují. Optimálním řešením pro podkroví je použití rozbitých střech. Zajišťují potřebnou výšku prostor a jsou tak imunní vůči zatížení větrem. Méně než rozbitá střecha je složitost jejího designu. Při montáži je věnována zvláštní pozornost spojům krokví s stoupačkami a šrouby.

Existují projekty domů s půdou, které využívají jednovrstvou střechu. Komplexnost navrhování takové střechy má zajistit jak kvalitní odvodnění vápna a dešťové vody ze střechy, tak požadovanou výšku stropu v interiéru. Úhel sklonu jednostupňových střech je v průměru 45 stupňů se šířkou 7-10 m. Budova s ​​jednovrstvými střechami může být jako letní chata (pro dočasný pobyt v teplém období), stejně jako kvalitní bydlení, ve kterém může člověk žít po celý rok.

Podkrovípodlaha musí mít nutně okna. Mohou to být speciální vikýře, umístěné podél svahové střechy, nebo obvyklá okna ve stěnách. Můžete také zajistit instalaci běžných svislých oken na svahu s odstraněním střešních konstrukcí. Okna by v každém případě měla být otevřena tak, aby v místnosti byla zajištěna čerstvá voda a aby se udrželo nezbytné mikroklima.

Výstavba podkroví nad již existující budovou. Když je to možné, a když není možné dokončit podkroví

Půda může být navržena a postavena od začátku a tato možnost je nejsprávnější. Pokud se předpokládá jeho výstavba v již dokončené budově, je třeba vzít v úvahu několik faktorů a odhadnout možnost takové stavby. Může se ukázat, že stávající konstrukce nejsou určena pro dodatečné zatížení, které by mělo ukazovat vypočítaný výpočet. Pokud riskujete a dokončíte půdu bez výpočtu, nadace nemusí být schopna odolat dodatečné hmotnosti a usnout, což způsobí praskliny na stěnách a až do zhroucení.

Výstavba podkroví v zastavěném domě již zahrnuje další článek výdajů - demontáž staré střechy.

Existuje celá řada případů, kdy nelze dům dokončit v domě. Hlavním důvodem je odpis existující budovy, kdy její nosné konstrukce nejsou schopny odolat i stávajícímu zatížení. Známkami toho mohou být trhliny na stěnách.

Rovněž není žádoucí zavádět nadměrné množství stavebního pěnového betonu nebo ciheljejich křehkost, zejména pokud jejich konstrukce nemá potřebnou míru bezpečnosti. Pokud se při stavbě domu "od nuly", je možné okamžitě posílit slabé struktury, pak při dokončení je kvalitativně, aby prakticky nemožné.

V malých budovách, jejichž šířka nedosahuje 5 m, není podkroví dokončeno, což je vysvětleno obtížemi konstrukce střechy. Výška interiéru podkroví by neměla být menší než 2,3 m ve výšce svislých stěn - 1,6 m. Tyto parametry je obtížné dosáhnout s malou šířkou domu, a tedy i střechou.

Jaká je střecha podkroví? Dekorace podkroví

\ t

Na rozdíl od podkroví má střecha podkroví složitější konstrukci, takže je zde také strop obytného prostoru. Kromě standardu, který je v něm nastaven, by měly být přítomny tepelné, parní a hlukové izolační vrstvy, stejně jako povrchová úprava na vnitřní straně. Jako tepelně izolační materiál můžete použít minerální vlnu. Také role přídavného topení může hrát mříž, která je ve válcovaném střešním systému obvykle prováděna kontinuálně.

Vnitřní úprava stropního stropu závisí na způsobu použití podkroví. Pro prostory chaty je vhodný rám, dřevotříska, dřevovláknitá deska nebo překližka. U bytových prostor je dekorace vybírána podstatnější, a proto drahá. V podstatě se jedná o otázku osobních výhod každého vlastníka.

Vnější střešní krytina - střešní krytina do značné míry určuje úroveň komfortního podkroví, takže je na jeho výběru, aby byl ošetřenvážně Mezi hlavní požadavky, které jsou posíleny na střešní krytinu, - vysoká hlučnost a tepelná izolace. Nejběžnějšími materiály jsou materiály na bázi dlaždic, břidlic a asfaltu. Nedoporučuje se používat plechy, které nejen šetří teplo, ale také vytvářejí hluk během deště. Ruberoid také není vhodnou volbou pro zastřešenou střechu - v teplém období se zahřívá a odvádí teplo do místnosti. Kromě toho v teple upozorňuje na specifický zápach.

Jak postavit půdu?

Pro stavbu podkroví je nutné připravit následující materiály:

 • profil dřevěných nosníků 50x180 cm pro krokvy (délka závisí na velikosti konstrukce a sklonu svahu);
 • dřevěné desky na šněrování;
 • materiál pro zakrytí čelních stěn, například stěnových panelů;
 • upevňovací prvky pro střechu: hřebíky, šrouby, kovové rohy, jakož i kovové profily pro dodatečné vyztužení jednotlivých konstrukčních prvků;
 • tepelně izolační materiál;
 • parotěsný materiál;
 • hydroizolační materiál;
 • střešní krytina;
 • vnitřní vybavení podkroví.

Prvním krokem jeposílení stropu mezi první a podkrovní podlahou . Je nezbytné ji posílit, protože zatížení, která bude vnímat, se významně zvýší.

Po zesílení stropu můžete přistoupit k střešnímu systému. Po celou dobu práce je nutné neustále sledovat kvalitu jednotlivých spojeníprvky

Pokud projekt zahrnuje použití rozbité střechy, je nejprve nutné namontovat nosné nosníky a koncové stěny a teprve poté pokračovat v montáži rámu vorového systému. Jednotlivé prvky rámu jsou spojeny dohromady "drážkovou drážkou" a kovovými deskami pro větší odolnost. Dřevěné prvky musí nutně projít předběžnou úpravou speciálními látkami, které chrání proti účinkům vlhkosti a hmyzu, jakož i zpomalovače hoření, které zpomalují spalování dřeva.

Když se montuje vorový systém, přichází fronta úkosu stěn, stejně jako vnitřní přepážky podkrovní místnosti.

Větrání podkroví

\ t

Zvláštní pozornost by měla být věnována uspořádání ventilačního systému podkroví. Pokud se jedná o nebytové podkroví, může být omezena na minimální větrání, pak musíte vytvořit podmínky pro pohodlné bydlení. Hlavní problémy s mikroklima podkroví souvisejí s teplem přicházejícím ze spodního patra a způsobují hromadění kondenzace na izolační vrstvě. Pod jeho vlivem se ohřívač otáčí a zhroutí a zcela ztrácí své vlastnosti. Pro jeho ochranu není dostatečné větrání, proto je k střešní konstrukci přidána další vrstva - parotěsná zábrana. Při instalaci ohřívače je nutné zajistit mezeru mezi ní a střechou, která je asi 3-5 cm. Pokud se navzdory všem metodám ochrany kondenzace stále hromadí na tepelně izolační vrstvě, je třeba uvažovat o organizaci systému nucenévětrání Větrací systém topení je otvor v závěsu a bruslích.

Konstrukce střešní střechy

Střecha podkroví je tedy zvláštním koláčem s následujícími vrstvami:

 • vrchní vrstva - střešní materiál;
 • hydroizolační vrstva;
 • mřížku (obvykle tuhou);
 • tepelně izolační vrstva;
 • parotěsná zábrana;
 • dekorace stropu.

Pořadí vrstev nelze měnit. Vrstva izolace je umístěna na vorovém systému, mezi ní a střechou poskytuje prostor pro větrání, jak je popsáno výše. V některých případech může být stohován na latě. Pro izolaci střechy nejčastěji používaná minerální vlna nebo jiný vhodný ohnivzdorný materiál. Tloušťka izolační vrstvy je poměrně velká - asi 25-30 cm, což přesahuje i tloušťku krokví.

Chcete-li tuto vrstvu rovnoměrně rozdělit a bezpečně upevnit, musíte pro ni vytvořit další rám, který je umístěn kolmo na krokvy.

Parotěsná zábrana je prodyšná membrána, která je fixována škárou ve vzdálenosti od ohřívače pro vstup do vzduchu. Nad ohřívačem je vodotěsná vrstva superdifuzní membrány.

Všechny vrstvy musí být upevněny lepicí páskou. Kufr vorového systému je obvykle prováděn nepřetržitě, i když v některých případech může mít mezi deskami mírné mezery.

V podkroví je třeba izolovat nejen střechu, ale i stěny po obvodu. V druhépřípad v místnosti se nahromadí v letním vedru a zimě v zimě. Správně zvolená a odborně instalovaná vrstva tepelné izolace vytvoří nejpohodlnější životní podmínky v každém ročním období. Materiál pro izolační stěny lze použít stejně jako pro střechu. Vrstva tepelné izolace je položena na podklad z překližky, obložení nebo sádrokartonu. Pokud si vyberete sendvičové panely jako plášť, můžete tuto vrstvu výrazně ztenčit.

Po instalaci všech vrstev "koláču" zůstane pouze pokrytí střechy střešním materiálem. Pokud střecha obsahuje vikýře, měly by být instalovány v předem připravených otvorech.

Interiérové ​​zpracování střechy stropu podkroví vyžaduje zvláštní pozornost. Nejběžnější způsoby zpracování jsou zavěšený strop, který je připojen k prvkům regálového systému: příčníky a regály. Můžete použít listy překližky nebo sádrokartonu, obložení, stropní obklady atd. Dekorativní zpracování závisí na zvoleném designu. Stěny a stropy mohou být obarveny tapetou, natřeny nebo omítnuty.

Stavba podkroví. Video