Jaká je standardní velikost břidlice, jak vypočítat množství vlnité fólie pro zastřešení, fotografie a video

Obsah článku:

1. Obecné informace o šifře

2. Nedostatek břidlice

3. Výhody břidlice

4. Rozměry Goost a rozměry břidlice

5. Požadavky na armatury pro armatury

6. Použití plochých břidlicových listů

Počet střešních krytin na světovém trhu se každoročně neustále zvyšuje, technologie se neustále zlepšuje a objevují se noví konkurenti. Existují však stále materiály, které budou neustále poptávány, bez ohledu na okolní prostředí. Tento materiál je také břidlice, již několik desítek let úspěšně konkuruje jiným druhům střešních krytin.

Jeho výhody: levná cena, trvanlivost a snadné použití. Pokud byla zvolena střešní břidlice, její rozměry pomohou kvalitně, rychle a bez problémů provést instalaci.

Tento článek bude zkoumat křivky břidlice listu a jeho výhody a nevýhody, které vám pomohou určit oblast listů a jejich použití. Dozvíte se také, jak vypočítat velikost břidlicové střechy.

Obsah
 1. Obecné informace o šifře
 2. Nevýhody břidlice
 3. Výhody břidlice
 4. Rozměry kozy a rozměry břidlice
 5. Požadavky na prach pro armatury
 6. Použití plochých břidlicových desek

Obecné informace o šifře

V našich zemích ožívá slovo "břidlice" a nikdo v něm nevidí nic neobvyklého. Ve skutečnosti, břidlice je německé slovo, který znamená “břidlice”, který, mimochodem, \ tPoužívá se také k zakrytí střechy. Ale to, co nazýváme řazení, je vlastně vlnitý azbestový cement.

Navzdory neustálému objevování nových slibných střešních materiálů, jako jsou například kovové dlaždice, polymerní břidlice a vlnitá lepenka, zabírá břidlice 40% celkové hmotnosti použitých střešních krytin.

Břidlice zvlněná: velikost listů pomáhá montovat střechu ve dvou a dokonce třikrát levněji než při použití jiných materiálů. Neměli bychom však popírat, že v břidlici existuje řada nedostatků. Podívejme se na ně podrobněji.

Nevýhody břidlice

 • Křehkost materiálu. To je jedna z hlavních nevýhod, protože i velké krupobití může vést k deskám, které nejsou vytvořeny otvory v nich vytvořenými.
 • Hmotnost jednoho listu. Ačkoliv velikost osmivlnné břidlice odpovídá standardním požadavkům, hmotnost břidlice vpravo je poněkud odlišná. Hmotnost jednoho listu je v rozmezí 14-16 kg, což vytváří další složitost při instalaci střechy a podpěrných podpěr pod ní.
 • Hygroskopičnost. Azbestová vlákna vykazují tendenci bobtnat při vysoké vlhkosti. Pokud je úhel sklonu střechy menší než 12 stupňů, pak listy začnou sbírat vodu, rostou mech a během mrazů v listech se mohou objevit praskliny. Je důležité si uvědomit, že čím delší je úhel střechy, tím déle bude střešní krytina trvat. Není však nutné spadat ani do extrému.

 • Relativně krátká životnost. ZárukaVýrobce je obvykle omezen na 30 cyklů odmrazování, tj. 30 let. Ve srovnání se záruční dobou ostatních materiálů není břidlice tak trvanlivá, i když správná instalace může trvat déle než 100 let.
 • Ztráta po prvotních vlastnostech. Každý rok se kvalita nátěru stává horší a horší, takže pokud fragment střechy přežije do 100 let, pak to nelze nazvat břidlice v plném slova smyslu.
 • Použití v azbestu. Tato nevýhoda vedla k zavedení zákazu používání břidlice v Evropě, protože azbest je velmi škodlivý pro životní prostředí a zdraví (podrobněji: „Zdraví škodlivé břidlice pro zdraví“). Nicméně, vrstva hydroizolace a dalších materiálů, které neprocházejí škodlivými látkami do domu, proto v našich podmínkách, šetrnost k životnímu prostředí břidlice je téměř nikdy neberou v úvahu.

Na druhé straně lze velikosti desek břidlice použít na každých 10 čtverců. m od 6 do 8 listů břidlice (podrobně: "Velikost břidlicového listu a jeho odrůda").

Výhody břidlice

\ t

Kdyby bylo všechno tak špatné, prodej břidlice by se nakonec stal méně a méně a pak by zmizel úplně. To se ale nestane. Co je důvodem?

Ve výhodách břidlice:

 • Nízká cena. Ve srovnání s ostatními střešními materiály je břidlice velmi levná, takže lidé, kteří mají omezený příjem, si ji vybírají pro montáž střechy.
 • Vysoký výkon. Chcete-li řezat břidlice, můžete ji použít praktickyjakýkoliv řezný nástroj: pilový nůž, bulharský, pilový kotouč a mnoho dalších nástrojů (čtěte: „Co broušet břidlice: nuance a způsoby“).

 • Snadná instalace. Při pokládce břidlice zaměstnanec nepotřebuje žádné speciální znalosti a dovednosti, stačí postupovat podle instrukcí a provést kvalitní instalaci nátěru.
 • Zpomalte rošt. Standardní vzdálenost mezi pruhy dosahuje 0,75 m.

Goetheho indikátory a rozměry břidlice

GOST, definuje hlavní vlastnosti vlnité břidlice, se nachází na čísle 30340-95 a nazývá se "azbestové cementové vlnité plechy." GOST plochá břidlice - 18124-95 pod názvem "Azbestocementové ploché plechy. Nestojí však za škrty účty těch výrobců, kteří dodržují svou vlastní výrobní technologii a jejichž výrobky nesplňují výše uvedené GOST (podrobnosti: "Břidlice je plochá - velikost listu").

Podle GOST 30340-95 by měla být v razítku uvedena standardní velikost břidlice. Hlavními ukazateli velikosti listu byla výška vlny a vzdálenost mezi nejbližšími hřebeny.

Podle těchto rysů GOST rozlišuje dva hlavní typy: 40/150 a 54/200, kde první číslice určuje výšku vlny a druhá zobrazuje vzdálenost mezi hřebeny. Pro každý typ je velikost břidlicového listu upravena podle počtu vln. Pro flutterové oblasti jsou nastaveny samostatné hodnoty.

Jakou velikost břidlice nyní vyrábí průmysl?

Existuje několik velikostí, které se liší podle druhu:

 • Plochá břidliceK dispozici v následujících velikostech: šířka 1,2 nebo 1,5 m, délka 2,5, 3 nebo 3,5 ma šířka 6, 8 a 10 mm.
 • Dostupná velikost dlaždice 40x60 mm, řez z plochých listů břidlice.
 • V některých obchodech si můžete koupit experimentální zobrazení pětivlnné břidlice. Pozornost si zaslouží užitečnou oblast pokrytí: protože krok jedné vlny je roven 262 s polovinou mm, celková plocha listu je 1,98 čtverečních. m. Velké mouchy mají o něco méně než 0,4 čtverečních. m, proto užitná plocha je 1,6 m2. m. Tudíž více než 20% každého listu se používá pouze pod klopou.
 • 6-vlnová břidlice se obvykle používá v průmyslových budovách. Velikost je 54/200, šířka je 1125 mm, norma umožňuje dvě varianty šířky: 6 a 7,5 mm
 • Nejoblíbenější je břidlice se sedmi vlnami. Často se používá v soukromých budovách a obytných budovách.
 • Téměř tak populární u 8-vlnové břidlice, jejíž velikost je oproti předchozí verzi výhodnější.
 • Samozřejmostí jsou nestandardní výrobní možnosti, ale hlavní rozměry břidlice jsou následující: délka 1170 mm pro každý typ a šířka 1130 mm pro břidlice s pěti a osmi vlnami, 1125 mm pro 6-vlnovou břidlici a 980 mm pro břidlice 7-vlnová. Někteří výrobci nabízejí různé nestandardní velikosti v rámci objednávky, takže má smysl specifikovat velikosti, které potřebujete při objednávce.

  Jak již bylo zmíněno, rozměry břidlice se liší v závislosti na značce.

  Níže jsou uvedeny některé z nejčastěji používaných značek a jejich velikosti:

  • UV - vlnitá břidliceunifikovaný profil s pojezdovým rozměrem 1750х1125 mm;
  • V

   - vlnitá břidlice obvyklého profilu o rozměrech 1200 až 680 mm;

  • VU - vlnitý břidlicový vyztužený profil o délce do 2800 mm

  Velikost listů břidlice může pomoci vypočítat její užitečnou plochu? Všechno je velmi jednoduché. Délka násobená šířkou, pak násobená koeficientem 0,7 pro překrytí ve dvou vlnách a 0,8 pro mávání v jedné vlně). Výsledkem je užitečný prostor pro listy. Při výpočtu je také důležité vzít v úvahu oblast svislých chlopní, která se odečte od výsledku.

  Požadavky na prach kování

  \ t

  GOST upravuje nejen rozměry a výšku břidlicových listů, ale i další důležité údaje, například tvary. Ačkoliv jsou obvykle vyrobeny z pozinkovaného železa, jako výchozí materiál se používají některé azbestové cementové směsi.

  Mezi těmito podrobnostmi zní GOST takto:

  • kryty na brusle;
  • překrytí bruslí;
  • zjednodušené kryty bruslí;
  • zjednodušené překrývání bruslí;
  • stejný úhel;
  • podnos;

  Délka částí může být různá a bude 112,5, 113, 131 nebo 175 cm Výška překrývajících se vln je také různá a může být 46 a 60 mm. Tyto tvarové díly se používají v zařízení střešních bruslí, hradeb a odvodňovacích systémů. Jsou obzvláště důležité pro břidlicovou střechu, protože materiál nemá pružnost, ale má jedinečný specifický reliéf.

  Použití ploché břidlicelisty

  Existuje další způsob použití břidlice v každodenním životě. S jeho pomocí můžete vytvořit řadu bariér a dokonce použít písmena jako stěny místnosti. Pro tyto účely je sklíčko vhodnější z důvodů účelnosti a úspor z rozsahu.

  V kombinaci s délkou velké šířky pomáhá uzavřít velký prostor jedním listem. Vzhledem k jejich malé tloušťce nebude vyžadovat velké úsilí při instalaci desek. Na druhé straně malá tloušťka (až 10 mm) neumožní, aby břidlicový plot vydržel silný náraz nebo kolizi s vozidlem. Křehkost materiálu značně ovlivňuje jeho ochranné vlastnosti.

  Je zajímavé, že existují dvě technologie výroby břidlicové břidlice. Desky lze stisknout a nestlačit. První typ je mnohem silnější, ale zároveň dražší.

  Nebezpečí pantofle jsou pravdivá nebo mýtus, více na videu:

  Síla materiálu byla pozitivně ovlivněna přidáním pigmentů v jeho složení. V poslední době mnoho výrobců začalo praktikovat podobnou výrobu břidlicových listů. Pigmentace navíc umožňuje, aby listy dlouhodobě udržovaly svou přirozenou barvu a nespalovaly na slunci. A posílení pokrytí je způsobeno minerálním původem kovu. Velikost těchto listů je přesně stejná jako u standardních.

  Pokládání břidlice na střechu by mělo být prováděno počínaje každou druhou řadou od polovin plechu. To pomůže vyhnout se vzdělávání v jednom a tomtéžstejné místo 4 spojů najednou.

  Ačkoliv břidlice není pružný materiál, její snadná instalace s jakýmkoliv nástrojem přehlíží tuto nevýhodu. Je bezpečné říci, že břidlice brzy zmizí z trhu střešních výrobků!