Jaká je barevná teplota světla a jaká teplota lampy se má zvolit

Umělé světlo ovlivňuje pohodu lidí, pohodlí pobytu uvnitř. Kromě jasu hraje barevná teplota osvětlovacího zařízení důležitou roli ve vnímání prostoru - indikátor určuje odstín záření a prioritní sféru použití lampy.

Tento parametr musí být vzat v úvahu při navrhování světelného projektu bytu, domu nebo jiných prostor.

Obsah
 1. Koncepce teploty barev
 2. Vlastnosti vnímání barvy
 3. CT a index přenosu barev
 4. Vliv světla na emoce
 5. Vztah mezi osvětlením a DH
 6. Teplotní stupnice a značení
 7. Svítilny typu Cct a jejich použití
 8. Skupina # 1 - teplé světlo zařízení
 9. Skupina # 2 - studené odstíny svítidel
 10. Skupina # 3 - Neutrální žárovky
 11. Receptury pro kombinaci svítidel
 12. Závěry a užitečné video k tématu

Koncepce teploty barev

Teplota barev (DT) charakterizuje intenzitu záření žárovky, určuje složení viditelného spektra. Indikátor neindikuje množství dodávaného tepla, jeho hodnotou je vizuální vnímání světelného toku lidským okem.


Takový název je však logickým vědeckým vysvětlením.

Když se kov zahřívá, objeví se určitá záře. Zpočátku převažují červené tóny při stoupající teplotě, barevné spektrum se mění na žlutou, bíloua modrý odstín

Podobná analogie je patrná při odhadu záře světelných zdrojů. Žárovky začnou svítit při 1200 K, vytápění až 2000 K poskytne oranžové světlo a při 3000 K žluté. Zvýšení na 3500 K vede k roztavení spirály wolframu.

Spektrum záře LED krystalů je odlišné. Rozdíl je způsoben různými metodami původu, ale obecný princip je stejný - získání požadovaného odstínu vyžaduje určitou barevnou teplotu.

Záření se měří ve stupních, Kelvinově stupnici. Teplota nula barev má absolutně černé těleso

.

Pochopení GC se stalo relevantním pro vznik různých zdrojů světla. Každý nástroj je charakterizován určitým rozsahem spektrálního složení záření. Žárovky vyzařují teplo, žlutý světelný tok.

Zavedení halogenových, luminiscenčních zdrojů umožnilo použít v domácnosti "studenou" záři. LED žárovky mají široký rozsah teplot světla, odstín závisí na použitém polovodiči.

Zvláštnosti vnímání barev

V každodenním životě je pojem světelná teplota používán při návrhu interiérů, při výběru svítidel v kancelářích, ve výrobních halách apod. Je prokázáno, že člověk reaguje na změnu světla - v některých případech dochází k aktivaci činnosti, v jiných naopak k relaxaci. tělo.

CT a index přenosu barev

Kvalita osvětlení je pro koeficient velmi důležitápřevod barev - Ra nebo CRL. Parametr určuje schopnost světelného zdroje přenášet ostrost objektů, a to realismus osvětleného objektu.

Index je uveden v absolutních hodnotách, maximální hodnota Ra je 100. Standardní index má přirozené sluneční světlo

Nejvyšší přenos barev ze žárovek a halogenových žárovek, parametr Ra je 99-100.

V každodenním životě byla nalezena osvětlovací zařízení s ukazateli:

 • 100Ra90- charakteristické vlastnosti prostupu světla jsou charakteristické pro zářivky s pěti-komponentními světelnými zdroji, LED a halogenovými žárovkami;
 • 89Ra80- LED lampy, fluorescenční zařízení vybavená třísložkovým luminoforem;
 • 80Ra- přenos barev s nízkou kvalitou; je možné použít v pomocných prostorách, chodbě nebo osvětlit silnici.

Při výběru svítilny je důležité vzít v úvahu, že zařízení se stejnou teplotou světla se mohou výrazně lišit z hlediska kvality barev. Před nákupem byste měli porovnat oba parametry.

Kombinace charakteristik je uvedena v tabulce. Komunikační linky označují číselnou hodnotu CT určitého typu lampy a rozsah indexu přenosu barev

V každodenním životě není nutné používat miniaplikace s indexem Ra menším než 80. Pro světlomety a osvětlovací zrcátka vhodná svítidla s maximálním stupněm přenosu barev.

Vliv světla na emoce

Rozšíření technologie LED, rozmanitost svítidel aLustr umožňuje nejen snížit náklady na elektřinu, ale také zvolit odstín světla pod funkcí místnosti.

Tento aspekt má významný vliv na blaho lidí, aktivuje mozek, zlepšuje produktivitu nebo naopak, usnadňuje odpočinek a relaxaci.

Vliv osvětlení na osobu:

 • jasné teplé světlopovzbuzuje, pomáhá probudit se rychleji ráno a večer se přizpůsobuje klidné klidu;
 • studený odstínzvyšuje koncentraci, ale jeho konstantní účinek je unavený, vede k nespavosti;
 • intenzivní osvětleníaktivuje tělo;
 • teplé tónyvám pomohou relaxovat, relaxovat a usnout.

Pro zlepšení komfortu bydlení, zlepšení pracovních podmínek, rozvoj dynamických řešení - systémů osvětlení, zaměřených na lidské potřeby.

Jedná se o komplexní osvětlovací systémy, které mění jas, teplotu barev a další světelné parametry po celý den podle daného algoritmu

.

Tato rozhodnutí se provádějí v evropských zemích a v USA při uspořádání nemocnic, kanceláří, průmyslových a obytných prostor.

Propojení osvětlení a DH

\ t

Studie nizozemského fyzika Kruitofa (Arie Andries Kruithof) potvrdila vztah mezi teplotou barev a intenzitou osvětlení.

Například lampa s 2700 Kt DH, která vyzařuje světelný tok 200 LK, vytváří pohodlný svět. Nicméně, lampa s dvojitým výkonem a stejnou hodnotou teploty barevzdá se, že je příliš žlutý a rychle začíná obtěžovat.

Vědec vyvinul harmonogram, tzv. Křivku komfortu - vymezuje oblasti s nízkou a vysokou úrovní osvětlení pro různá DH, která poskytují nejpohodlnější pobyt člověka

.

Optimální teplota barev je vnímána jako bílá záře a aproximována pocity na přirozené sluneční světlo.

Někteří výrobci světelných diod nabízejí svítidla pro vlastní osvětlení. Inženýři optimalizují jas světla a teplotu barev. Uživatel si sám vybere nejpohodlnější režim.

Hlavní světlo je jasné světlo s chladným tónem, melodie do práce, pomáhá soustředit se. Měkké podsvícení - teplé neobvyklé světlo pro relaxaci před spaním, uvolněná komunikace

Kombinovaná verze připomíná denní světlo, má neutrální vliv na člověka a je vhodná pro každodenní záležitosti.

Teplotní stupnice a značení

Graf Kelvinovy ​​teploty jasně ukazuje, který DH index odpovídá barvě záření. Tato gradace pomáhá určit typ osvětlovacího zařízení.

Hodnota teplot barev: 2500-3000 K - teplé oranžové světlo pro vytvoření útulné atmosféry, Až 3000-4000 - pohodlný žlutý tón pro obývací pokoje

Index denního světla se pohybuje v rozmezí 4000-5000 K. Lampy se studenými modrými odstíny s hodnotou DH 5000-6500 DO v obytných zónách se téměř nepoužívají.vykořisťování - muzea, klenotnictví.

Vlastnosti osvětlovacího zařízení, které výrobce uvádí na obalu. Na základně samotné lampy se často kopírují krátké informace.

Hodnota teploty barev patří mezi další parametry, jako je síťová frekvence, napětí, výkon. Na fotografii LED světlo pro 3000 K - teplé světlo

Zářivky jsou označeny v souladu s uznávanými mezinárodními normami. Poslední tři číslice jsou barevné kódy a barevné teplotní kódy.

První marker označuje Ra index. Obr. 9 odpovídá podání vysokého barevného Ra = 90-100, hodnota 8 znamená, že Ra je v rozsahu 80-89 a tak dále

Poslední dvě číslice jsou kódem teploty barev. Pro určení reálného ukazatele by měla být zadaná hodnota vynásobena 100

.

Například, 40 radí barvu světla u 4000 K. Tato lampa má neutrální luminiscence, vhodný pro uspořádání pracovišť, kuchyní.

Centrální svítidla a jejich použití

Stupnice teploty barev je rozdělena do tří kategorií emitovaného světla: teplé, studené a neutrální. Každý odstín svým vlastním způsobem ovlivňuje zdravotní stav osoby a vnímání interiéru.

Skupina č. 1 - teplé světlo zařízení

Záře připomíná měkké paprsky ranního slunce. Rozsah teplot barev je 2700-3000 K.

Je to příjemný nádech většiny lidí, není to nepříjemné a nepříjemné. Toto je nejběžnější svět, co nejblíže paprskům žárovek.

Svítidla s teplou teplotou jsou nenahraditelná v ložnici, design dětí, pro osvětlení nočních stolků. Svítidla jsou vhodná pro místa, kde se lidé chtějí uvolnit a užít si komunikace

Designéři šikovně používají teplé světlo, aby dali místnost pohodlí, pohodlí.

Vliv světla na prostor je následující:

 • žluté, hnědé a červené ozdoby vypadají více nasycené;
 • studené tóny trochu vybledly - modrá může vyblednout, fialově se podobat červeně a tyrkysově se zdají nazelenalé;
 • lampy jsou vhodné pro místnosti, zdobené hlavně v teplém barevném schématu;
 • osvětlení je ideální pro kompaktní prostory, v prostorných apartmánech může být nedostatek světla.

Teplý stín je spojen s klidem, lehkostí. Dokonale doplňuje domácí interiéry, obzvláště důležitý je svět ve vesmíru naplněném dřevem, měkkými textiliemi, starožitnými předměty.

Teplé gama odpovídá tradičním, klasickým, etnickým stylům, venkovským, ekologickým, provence nebo modernistům

.

Ve veřejných budovách budou tyto lampy používány v ateliérech krásy, kompaktních butiků, útulných kaváren, v odděleních zdravotnických zařízení.

Skupina # 2 - studené odstíny lamp

Osvětlení studeného typu je optimální pro provoz, takže lampy jsou žádány ve výrobních provozech, kancelářských centrech, knihovnách, školách.

DH studeného světla přesahuje 4500 K . Vlastnosti jeho aplikace v roce 2006. \ Tprostory jsou následující:

 • Takový svět musí být doma používán například jako místní blesk;
 • paprsky vytvářejí jasnější šedé, modré tóny a další odstíny modrého spektra;
 • zelené prvky mohou „hrát“ se zajímavou smaragdovou barvou;
 • vnímání objektů teplých barev je zkreslené;
 • , zdá se, že studené paprsky jsou živější, takže jsou používány s opatrností v omezeném prostoru, nejlépe ve velkých místnostech.

Takoví světoví návrháři často používají inovativní směry designu. Zdůrazňuje závažnost linií a konstruktivismu, zdůrazňuje kontrast.

Rozsah použití zdrojů studeného světla: sklady, prodejny domácích spotřebičů, zdravotnická zařízení, úřady, vzdělávací instituce, stadiony a čerpací stanice

V domácnosti lze použít v koupelně nebo v koupelně - pro rychlé probuzení. V interiéru obývacího pokoje kuchyně pečlivě používá studený tón, jinak můžete dosáhnout efektu „nemocniční komory“.

Skupina # 3 - Neutrální žárovky

Svítidla s barevným rozsahem 3200-4500. Vhodné pro různé prostory v domě. To může být hlavní osvětlení obývacího pokoje, předsíně, dětského pokoje, jídelny nebo kuchyně.

Neutrální světlo je nepostradatelné v blízkosti toaletního stolku, v chodbě - kde je obvyklé oblékat a vytvářet obraz před odchodem ven.

Světlo nenarušuje odstíny okolních objektů, prakticky nese odráží v náladě osoby, nemění vizuální vnímání vnitřní kompozice

Kromě designu obytných prostor jsou svítilny s neutrální barvou vhodné pro veřejné budovy, školicí místnosti, třídy. Neutrální osvětlení nevyvolává namáhání očí, takže se často používá v kancelářích.

Receptury pro kombinování lamp

Kombinace světelných zdrojů různých teplot v jedné místnosti je velmi nežádoucí. V jednom lustru se nedoporučuje otáčet studené a teplé barvy nebo používat jejich kombinaci v ohnisku omezeného prostoru.

Navzdory designu tabunávrháři rozlišují čtyři varianty, pokud je kombinace tónů možná:

 • Různé teploty barev se používají samostatně v dominantním a akcentačním světle. Bodová světla jiného tónu. Takové osvětlení má zdůraznit detaily interiéru: krásný obraz, texturu povrchové úpravy a další.
 • Lehké zónování prostoru. Tato technika je vhodná pro kuchyňská studia, otevřené kanceláře. Svítidla se studeným, teplým nebo neutrálním světlem jsou umístěna v samostatných funkčních zónách. Je důležité dodržovat pravidlo minimální kolize kontrastních paprsků.
 • Platná kombinace teplých a studených barev s univerzálním světlem.
 • Provádění systémů osvětlení. Vývoj projektů vyžaduje kompetentní přístup. Všechny scénáře by měly být samostatné - lampy určité skupiny barev jsou zahrnuty samostatně.
 • Nejčastěji se používá poslední možnost.Například v hlavní ložnici světlo dává teplo a světlo v toaletním stolku - neutrální.

  Příklady kombinované osvětlení v obývacím pokoji. Hlavní světlo pochází z neutrálního centrálního lustru, poskytuje dodatečné tepelné pásky světla - zahrnout do večera vytvořit pohodovou atmosféru,

  obsahuje dvě oddělené studené světlo fotografie. Při navrhování živých proudů světle různých barevných teplot nepřekrývají.

  Závěry a užitečné video k tématu

  Rozsah teploty barvy osvětlení, lampa výběru doporučení pro různé oblasti:

  Lidské oko reaguje na jakékoliv odchylky barvy. Toto nastavení ovlivňuje výkon, psychické a emocionální stav . Vytvoření harmonického interiéru kancelářských a jiných prostor, které vyžadují povinné účetnictví záření lampy a jeho výběr za provozních podmínek.