Jak si vybrat řetězovou pilu

Moderní řetězová pila úspěšně kombinující následující vlastnosti, jako je mobilita, bezpečnost a pohodlí při práci, trvanlivost, se stala cenným pomocníkem na dvoře. V tomto článku vám poradíme s výběrem správné řetězové pily a naučíme vás, jak ji efektivně používat pro vaše účely, a zároveň poskytovat vlastní bezpečnost.

Moderní trh nabízí širokou škálu různých nástrojů, ale nelze říci, že jejich kvalita je vždy na správné úrovni. Nízké ceny čínských výrobních nástrojů jsou důvodem jejich popularity mezi kupujícími, což zajišťuje vysokou poptávku. Mějte však na paměti, že řetězová pila je zdrojem zvýšeného nebezpečí. A problém není jen, nebo spíše ne tolik, že může selhat v procesu provozu, mnohem závažnějším důsledkem takového zhroucení může být zranění lidí. Doufáme, že rozumný spotřebitel chápe absurditu situace, kdy cena takového komplexního nástroje odpovídá ceně několika kilogramů klobásy. Proto nebudeme ani diskutovat o modelech cenově výhodných řetězových pil.

Známé značky SOLO, STIHL, MAKITA, HUSQVARNA, DOLMAR, SHINDAIWA, ZENOAH ,, JONSERED, HITACHI, OLEO MAC a další, které vyrábějí nástroje pro profesionální i domácí použití. Z nich si můžete vybrat dobrou řetězovou pilu pro chaty a domy. Vedoucí představitelé v tomto seznamu mohou být právem známými ochrannými známkami STIHL, HUSQVARNA a JONSERED. Posledně jmenovaný je člen HUSQVARNA, specializující se na výrobu profesionálních řetězových pil. Všechny tyto společnosti majídlouhá historie a dlouholeté zkušenosti s výrobou vysoce kvalitních řetězových pil.

Zakladatel firmy STIHL, německý inženýr Andreas Schultl, poprvé založil v roce 1929 řetězovou pilu s obouručním motorem o výkonu 6 koní, která v té době měla obrovskou poptávku. Během tohoto období bylo v podniku realizováno mnoho vývojů, jejichž výsledky byly zavedeny do výroby (pilový kotouč, automatický mazací systém, odstředivé spojky atd.). Kromě toho společnost vlastní vynález ruční řetězové pily poháněné benzínovým motorem.

Švédská společnost pro výrobu benzínových nástrojů HUSQVARNA, nejbližší konkurenční firma STIHL, je v současné době uznávaným výrobcem nástrojů pro benzínové motory, včetně řetězových pil. Zajímavostí v historii firmy: byla založena v roce 1689 a v té době byla známa jako výrobce zbraní. Odborníci, kteří si vybírají benzínový nástroj, preferují produkty firmy HUSQVARNA. Zmíníme také dalšího švédského výrobce - společnost JONSERED, která vyrábí kvalitní benzínový stroj již více než půl století.

Výrobky japonské společnosti SHINDAIWA nejsou našim spotřebitelům dobře známy, protože nemají tak dlouhou historii jako STIHL a HUSQVARNA. Profesionálové však tuto ochrannou známku respektují pro svou vysokou kvalitu, spolehlivost, praktičnost a trvanlivost svého nástroje.

Tváří v tvář takové široké paletě firem a širokému výběru se často potenciální kupující ztratí. A i když před nákupem obdržel informaceKnihy, časopisy, internet nebo jen poslouchat rady přátel, poté, co upadli do moderního supermarketu, obvykle slyší jen pochvalné recenze. Jak správně zvolit nástroj v takových podmínkách?

Obsah
  1. Vyberte benzínovou řetězovou pilu
  2. Údržba řetězových pil je důležitým kritériem výběru.
  3. Závěry

Vyberte benzínovou řetězovou pilu

Volbou nástroje pro horní cenový segment trhu si můžeme snadno dovolit vzdát se značek zaměřením se na vlastnosti a přínosy konkrétních modelů.

Nejprve je nutné rozhodnout, pro jaký účel potřebná pila. Velmi důležité práce. Pokud potřebujete pilu pro použití v domácnosti a budete ji používat častěji než jednou týdně (například pro sklizeň dříví pro koupel nebo pro ořezávání větví v zahradě), měli byste si vybrat z malých piv. Pokud bude takový pyl často a intenzivně využíván, může být výsledkem poškozený dojem výrobce, i když ve skutečnosti byla nesprávná volba vzoru pily jednoduše provedena. Zdroj takového nápoje je omezený a není určen k provádění velkých objemů prací.

Při výběru prachu jej uchopte do rukou. Nákup byste neměli provádět pouze na základě reklamy výrobce a standardních vlastností produktu. Snad známý výraz "Padl do ruky". Při výběru pily to nemůže být mimochodem. Se stejnými charakteristikamivýkonový ergonomický výkon v každém modelu pily může být odlišný. A lidé se liší svou anatomickou strukturou. Proto je nutné správně zvolit prach, se kterým budete pohodlně pracovat, věnujte pozornost umístění a tvaru ovládacích pák.

Velmi důležitou součástí řetězové pily je rukojeť setrvačného brzdového řetězu. Pomocí setrvačné brzdy mohou být téměř okamžitě zastaveny i vysokorychlostní řetězové pily, což zabraňuje zranění v případě nouze. Ve všech řetězových pilách, bez ohledu na model a výrobce, je setrvačná brzdová páka umístěna na jednom místě - před přední rukojetí, ale tvar a velikost páky, síla, při které brzda funguje - se liší. Proto stojí za to vyzvednout prach, který bude odpovídat vašim anatomickým rysům. Opravdu, nejen kvalita a rychlost práce, ale vaše bezpečnost závisí na tom, jak dobře je nástroj vybrán a nakonfigurován.

Předpokládejme, že jsme vybrali několik modelů piva, které nejenže splňují všechny naše technické požadavky, ale jsou také vhodné při práci a mají vysokou kvalitu výroby - STIHL MS180С, ZENOAH GZ400 a JONSERED CS 2137.

Všechny jsou přibližně stejné hmotnosti a velikosti, s výjimkou ZENOAH GZ400, délka pneumatiky je o něco větší. Bez ohledu na technické specifikace těchto modelů se budeme snažit vyzvednout to nejvhodnější. A kdo pro vás lépe rozumí, co je pro vás vhodné? Básník, v této fázi výběru budete muset jít bez naší pomoci.

Všechny tyto pily mají takovou nespornou výhodu jakomalou hmotnost . Vezměte jeden z nich do rukou a zvedněte přední rukojeť. Budete cítit, jak dobře je studna vyvážená. Při práci s takovou řetězovou pilou budete méně unaveni díky správnému rozložení hmotnosti. Odsávání výfukových plynů vznikajících při provozu ve všech uvedených modelech je provedeno tak, aby chránil obsluhu před pádem do proudu výfukových plynů. Je jasné, že pokud se budete chtít zcela chránit před nepříjemnými účinky spalovacích produktů, budete muset při práci s pilou vzít v úvahu směr větru. Další výhodou ZENOAH GZ400 je skutečnost, že otvor výfukové pistole je opatřen ochrannou mřížkou. To nejenže zabraňuje tvorbě jisker v procesu spalování paliva, ale také chrání tlumič před vstupem cizích předmětů do nich.

Řetězové pily STIHL a JONSERED mají takéochranu proti jiskrám , a to navzdory skutečnosti, že jejich návyky na pití jsou vybaveny tlumiči hluku bez mřížky. Ale z náhodného zásahu cizích předmětů do tlumiče výfuku nejsou pojištěni a hrozí, že během provozu selhávají. A i když jsou tyto případy poměrně vzácné, tyto pily by měly být ošetřeny se zvláštní péčí, aby je chránily před poruchami a samy od zranění.

Pijením z rućního startérumíst pro doplńování palivase spalovacími mazacími materiály. Pro větší pohodlí jsou označeny speciálními značkami. Obraz čerpací stanice s kapkou označuje kryt palivové nádrže a nádrž na olejoznačený obrazem kapičkového řetězce.

Míchání čerpacích míst s benzínem a olejem je nepřijatelné, v důsledku čehož se může stát vážným selháním. U řetězových pil STIHL a JONSERED jsou čerpací stanice následující: palivová nádrž je umístěna v blízkosti zadní rukojeti a olejové nádrže - vedle přední rukojeti. Zvláštním komfortem pily STIHL MS180S je přítomnost okna, umožňující vizuální kontrolu hladiny oleje a benzínu během provozu. V řetězové pile ZENOAH jsou obě palivová místa umístěna vedle zadní rukojeti. Pro pohodlí spotřebitele mají nejen standardní označení, ale také se liší barvou a velikostí. Nicméně, pokud si vyberete tuto motorovou pilu, při práci budete muset být velmi opatrní, abyste si neměli zaměňovat body tankování.

Kromě toho je třeba mít na paměti, že řetězová pila potřebuje řádně připravenou směs paliva, protože konstrukce jejího dvoutaktního motoru nezahrnuje samomíchání oleje s palivem.

Údržba řetězové pily je důležitým kritériem výběru.

Nejdůležitější faktor při výběru řetězové pily -pohodlí služby . Existují návrhy piva s hustým uspořádáním částí mechanismu v těsném krytu. Souhlasíte s tím, že v tomto případě se každodenní servis pily, který zahrnuje odstranění třísek a čištění od zbytků paliva a maziv, může stát časově náročným a časově náročným procesem. Proto je při výběru řetězové pily nutné podívat se dovnitř skříně.

Vyjmutí krytuz řetězové pily STIHL MS180S musíte nejprve stisknout plynový klíč a spustit páku ovládání škrticí klapky do dolní polohy, jinak byste mohli poškodit mechanismus řetězové pily.

Pak se pomocí otočení speciálního zámku snadno odstraní kryt. V tomto případě získáte volný přístup k mechanismu řetězové pily a prostoru pro údržbu.

Výhodou tohoto modelu je schopnostrozebrat karburátorbez demontáže skříně pily, což umožňuje provádět údržbu co nejrychleji a nevyžaduje žádné speciální nářadí.

Podvozek ZZOAH GZ400 je také snadno odnímatelný. K tomu stačí odšroubovat šroub namontovaný v krytu.

Před zahájením údržby řetězové pilymusí být vzduchový filtr co nejpřesněji odstraněn. Pokud se demontáž provádí nedbale, může dojít k ucpání karburátoru. Přední část pouzdra lehce překrývá volný přístup k zapalovací svíčce, ale nebrání možnosti vyměnit svíčku podle potřeby. Významnou nevýhodou tohoto modelu je skutečnost, že rychlá demontáž karburátoru je možná pouze s použitím nástroje, který je dodáván s pilou.

Horní kryt podvozku JONSERED CS 2137 sejměte pouze pomocí speciálního klíče. To je vysvětleno jednoduše: Americké normy vyžadují omezení přístupu k mechanismům podobných nástrojů. A náhodou odšroubujte tři šrouby, a to i ty, které se nehodístandardní klíče, je to naprosto nemožné. Ale nebojte se, proces odstranění víka je velmi jednoduchý a získání volného přístupu k mechanismu pily netrvá déle, než jsme strávili na jeho popisu.

Charakteristickým rysem tohoto konkrétního modelu pily je schopnost provádět čištění žeber chladicího válce. Tyto práce by měly být prováděny pravidelně, protože to zajišťuje dostatečné chlazení motoru během provozu.

Závěry

Doufáme, že fakta a doporučení v tomto článku vám poskytnou základní představu o řetězových pilách a na základě cílů určí, která řetězová pila by měla být lepší a lepší. Navzdory tomu, že jsou brány v úvahu pouze hlavní body, které je třeba zvážit, jsou přesvědčeni, že získané znalosti vám poskytnou informovaný přístup k výběru řetězové pily. Záměrně jsme neuvažovali o existujících doplňkových možnostech (napínací zařízení řetězu, pily atd.), Protože významně ovlivňují hodnotu bez změny kvality práce. Při práci nezapomeňte na osobní ochranné pomůcky.

Viz naše další články o pravidlech pro výrobu děl pomocí řetězových pil ao výměně řetězových a hnacích hvězd na různých typech řetězových pil.