Jak postavit komín z cihel vlastníma rukama - zařízení a schéma: jak správně nastavit velikost, vybrat velikost, fotografie a video příklady.

Obsah článku:

1. Cihlový komín - klasický, časově prověřený

2. Komponenty cihlového komína

3. Fáze konstrukce komínů

4. Některé tipy pro pokládání komínů

5. Alternativní varianta cihlového komína

V současné době existuje velké množství různých materiálů, které mohou být použity pro stavbu komínů, charakterizované složitými formami a schopnými úspěšně odolávat korozivním projevům, sedimentovému filtru a tvorbě kondenzátu. Nicméně, jako dříve, nejoblíbenější jsou tradiční cihlové komíny, které prokázaly svou účinnost a spolehlivost po mnoho staletí vykořisťování.

Obsah
  1. Cihlový komín - klasický, časově prověřený
  2. Komponenty cihlového komína
  3. Fáze výstavby komínů
  4. Některé tipy pro pokládání komínů
  5. Alternativní verze komínového komína

Cihlový komín - klasický, časově prověřený

V posledních několika desetiletích dochází k trvalému trendu v přesídlování obyvatel velkých metropolí z těsných městských bytů v prostoru venkovských domů, kde se mohou cítit plnohodnotnými mistry. Většina lidí má zároveň tendenci vybavit si ubytování sporákem nebo krbem postaveným v souladu se starými projekty a dlouholetými tradicemi. Jedním z nejdůležitějších stupňů výstavby takového topného zařízení je instalace komína z cihel. Je to z toho, jak mockvalitativně a v souladu se všemi stávajícími předpisy, je stanoveno, správnost provozu samotného pece nebo krbu závisí (podrobně: "Zařízení komína pro krb").

Komponenty cihlového komína

\ t

Ti, kdo viděli cihlový komín pouze na fotografii, se mohou jevit jako jednoduché obdélníkové potrubí, vyložené z cihel a vyznačují se extrémně jednoduchým designem. Ve skutečnosti to tak není, a protože nemá dostatek zkušeností, bylo by těžké postavit komín z cihel vlastními rukama. Uvažujme, z jakých částí je tradiční cihlový komín.

Začíná se ofsetovou trubkou položenou přímo na peci a je často vybavena západkou. Tato část se nedostane do mezipodlažního stropu pěti nebo šesti řad, v závislosti na výšce samotné pece, výšce stropů a tloušťce stropu mezi podlažími. Následně se zpracovává třepení, zdivo se rozšiřuje, ale takovým způsobem, že průřez kouřovodu zůstává nezměněn. Vnější komín v tomto místě expanduje o 250-400 milimetrů. Po tom již v podkroví se nachází stejná část komína, zvaná stoupačka, která zasahuje až ke střeše, kde je další léčba zvaná vydra. V tomto místě se komín rozprostírá do všech čtyř stran nejméně o 100 milimetrů. Díky této expanzi je překážka pro srážení v půdním prostoru skrze trhliny mezi střechou a komínovou trubkou. Část komína po vydře, položená stejným způsobem jako stoupačka,volal krk Pak se vnější část zděné trubky na střeše opět roztahuje a tvoří komínové hlavy. Pro ochranu vnitřní části trubky před padajícími srážkami a zlepšení trakce v komíně na záhlaví, můžete dodatečně nainstalovat lahvičku nebo kovovou čepičku (podrobněji: "Víčko na komíně vlastníma rukama").

Fáze výstavby komínů

\ t

Před zahájením stavebních prací je nutné připravit schémata komínů z cihel, odpovídající konkrétnímu projektu pece, znaky vnitřního plánování objektů, konstrukční rozdíly střechy.

Po výběru vhodného schématu přejděte přímo na konstrukci komína. Jak již bylo uvedeno výše, pokládka komína z cihly začíná zařízením tryskové trubky. Mělo by být vyloženo přesně v souladu s pravidly zděného obložení. Překrývání nemusí být nikde na pěti nebo šesti řádcích.

Vedle stropu je hrdlo ošetření (uvolněno). Je nutné zajistit, aby bez ohledu na vnější rozměry byl vnitřní úsek komínového kanálu stejný po celé délce a byl přibližně 140x270 milimetrů (to jsou zprůměrované parametry, ve skutečnosti se mohou lišit v závislosti na výkonu topného zařízení a velikosti komína). Po pěti řadách hrdla začíná samotné zdivo samotného obrábění, jehož vnější rozměry musí být asi 590x450 milimetrů, což je dosaženo vložením polovin a kvartérů cihel.Aby se zabránilo odchylce v průřezu komína, vloží se do interiéru 60-milimetrové cihlové desky. Na třetím řádku zpracování rozměr komína z cihly opět změnit a jsou již 510h650 milimetrů. Uvnitř jsou také vloženy cihlové desky. Vnější rozměry čtvrté řady jsou 570x710 milimetrů a vloženy do cihly v tloušťce 90-100 milimetrů. Pátý a šestý řádek jsou vyloženy z pevných cihel s přísným dodržováním pravidel oblékání. V případě potřeby může být sekce prodloužena o další řádek.

Po dokončení zdiva se stavba komína z cihly přesune do podkroví, kde je upraveno stoupací potrubí. Před otevřením otvoru ve střeše musí být vytvořen otvor. Kamna jsou postavena poměrně rychle a jednoduše, protože se jedná o běžné zdivo a nevyžadují žádnou manipulaci s velikostí potrubí. Jakmile bude přinesen na střechu, všechny práce se budou konat na střeše. Pokračuje výuka stoupačky, která má jednu nebo dvě řady na koni nad střechou, po které začíná stavba vydry.

Tento komínový úsek se skládá z devíti řad a je uspořádán tak, že vnější velikost každé následující řady přesahuje předchozí čtvrtinu cihel. Současně by měla zůstat velikost kouřovodu nezměněna, takže je nutné pečlivě vybírat vnitřní cihlové desky, kterými je regulován. Nejprve položte cihlu takovým způsobemzpůsobem, že je vytvořen pouze jeden výčnělek, vpředu, zatímco vnější strana komína se podél okrajů nemění. Ve třetí řadě vydry se rozšiřuje díky vyvýšeným cihelám, to znamená, že přední část postupně začíná přicházet do stran. Ve čtvrté řadě dochází ke zvětšení postranních výstupků v délce. Ještě více se jejich délka zvyšuje v páté řadě, díky čemuž se mezera mezi trubkou komína a střechou překrývá. V šesté řadě se tato mezera překrývá téměř úplně a v sedmé podobě jsou konečně dokončeny boční projekce. Jako výsledek všech výše popsaných transformací se vytvořily přední a dvě boční projekce, které zanechaly za zády. Jak vidíte, ne bezdůvodně, i poměrně zkušení stavitelé se ptají, jak dát komín z cihel, po tom všem je to poměrně obtížné a vyžaduje extrémní pozornost a dodržování všech technologických požadavků. Poslední, čtvrtá řeč je tvořena v osmé řadě. Zvláště důležité je dodržovat lepení zdiva a pečlivě vybírat cihlové desky, které umožňují, aby kouřový kanál zůstal beze změny s neustálou změnou vnějších rozměrů potrubí. Finální, devátá řada vyder je vyložena stejným způsobem jako osmá a zároveň se v této fázi již začíná formovat krk komína. Jeho velikost se může lišit v závislosti na výšce komína. V této fázi je nutné dodržovat pravidla a předpisy týkající se výšky komínové trubky nad střechou, protože to bude mít vliv na ponor v procesu pece (čtěte: „Trubka pro její kouřovodruce “

Posledním stupněm zdiva je vytvoření čela. Problémy s jeho tvorbou by neměly vznikat, vyučuje se analogicky se zpracováním. Jakmile postavíte komín z cihel, nezapomeňte na něj nainstalovat fliugar nebo klobouk, který bude hrát hned tři funkce: slouží jako ozdoba, chrání vnitřní kanál před špatným počasím a přispívá tak ke zlepšení trakce.

Některé tipy pro pokládku komínů

Tak, jak udělat komín z cihel, jsme přišli na to, ale musíte věnovat pozornost některým z nuancí a obtíží, které se budou muset setkat v procesu práce.

Při pokládce zdiva je třeba dbát na to, aby se cihla mezi nimi pečlivě laminovala, zejména na poloviny a kvádry jiných částí, stejně jako cihlové desky.

Profesionální trouba nebude velkým problémem prolomit kus požadované velikosti z celé cihly, ale pro ty, kteří nemají dostatečné zkušenosti, to může být velmi obtížné. Nejlepším způsobem, jak se z této situace dostat, je koupit speciální brusku. To vám umožní jednoduše získat cihlové prvky pro komín požadované velikosti, což je obzvláště důležité, když jsou desky potřebné k vytvoření kouřového kanálu v procesu úpravy zařízení nebo vydry. Je důležité si uvědomit, že tloušťka švu přímo ovlivňuje pevnost zdiva a tenčí, silnější bude nakonec komín. V tomto ohledu je nutné pečlivě změřit umístění budoucí instalace v souladu s těmito podmínkamina cihly naneste řeznou linii a teprve pak proveďte řez. Někdy může být nutné dát nějaké cihly špatný tvar, takže chyba zde může stát rozbité cihly a plýtvání časem.

Shrneme-li výše uvedené, je snadné pochopit, že pokládka komína z cihel rukama rukou osobou, která nemá dostatečné zkušenosti, bude velmi obtížná. Neměli byste si ale nechat ujít ruce, protože je to jednodušší způsob, jak mohou používat i začínající stavitelé. Přečtěte si také: "Komín pro koupelnovou troubu vlastníma rukama".

Alternativní provedení cihlového komína

Pokud se výše popsaná metoda pro pokládku komínů někomu zdá příliš komplikovaná a ohromující, pak nezoufejte a nesnižujte ruce. Existuje alternativa pro pokládku komína z cihel, s minimem dovedností. Jedná se o provedení běžného zdiva, ve kterém bude mít celý komín, vycházející ze šikmé trubky a zakončený čelenkou, stejnou velikost. Existuje logická otázka: jak být v tomto případě s léčbou a vydrou? Budou však také vyrobeny výhradně z betonu. Přečtěte si také: "Komínové schéma pro plynový kotel".

Zdivo cihlového potrubí pro plynový kotel a větrání, podrobné video instrukce:

Před zahájením prací je nutné předem připravit kovové tyče, drát nebo kování o průměru 5-7 milimetrů. V procesu pokládání komínů v místech, kde by měly být umístěnyZpracování vydry, kusy výztuže by měla být postavena do zdiva. Je důležité zajistit, aby kovové prvky neprotínají kouřový kanál. Po zdivo komín připojí pouze v plášti správných místech, aby cement a naplňte ji (Čtěte také: „Čištění komín s rukama - metody“).

Jak můžete vidět, dokonce aniž by bylo mnoho zkušeností a jen s minimálními dovednostmi v zednické mohou vlastníma rukama postavit komín, aniž by bylo nutné pro stavebníky a ne vybírat místo pro instalaci kovových trubek, jehož výkon je mnohem horší cihlový komín. Pokud máte něco, co nefunguje hned, nepropadejte panice, jen pečlivěji zkoumat grafy, přečtěte si rady zkušených řemeslníků se snaží zjistit, co je příčinou vašeho problému, a další pokus pravděpodobně uspět. Odměnou za jejich práci a obětavost bude krásné a funkční komín, který je schopen trvat desítky let, aby bylo zajištěno řádné fungování topného zařízení. Viz též: „Umístění komín ve vaně.“