Jak nainstalovat elektrické teplé podlahy vlastníma rukama

Obsah

 • 1. Video pro instalaci teplé podlahy elektrické
 • 2. Jak funguje systém teplé podlahy
 • 3. Typy a typy systémů
 • 4. Pokud je požadováno úplné vytápění místnosti
 • 5. Vlastnosti instalace teplé podlahy
 • 6. Běžné chyby

Každý, kdo se setkal s bosou procházkou studenou dlažbou, se shodne na tom, že elektrické teplé podlahy jsou největším vynálezem lidstva. Centrální systém vytápění má silného konkurenta ve formě topných kabelů, fólií a rohoží, které jsou položeny pod podlahovou krytinu. Takové systémy mohou být použity jako hlavní vytápění, ale i jako doplněk obvyklých radiátorů.

[zpět na obsah]

Obsah
 1. Video pro instalaci teplé podlahy elektrické
 2. Jak funguje systém teplé podlahy
 3. Druhy a typy systémů
 4. Pokud je požadováno úplné vytápění místnosti
 5. Vlastnosti instalace teplé podlahy
 6. Společné chyby

Video pro instalaci teplé podlahy elektrické

[zpět na obsah]

Jak funguje systém teplé podlahy

Chcete-li, aby podlaha byla teplá, potřebujete kabel s vysokým odporem, může být jednožilový nebo dvoukřídlý. Kabel se zahřívá, když prochází 220 W elektrického proudu. Pokud umístíte takový kabel pod podlahovou krytinu, zahřeje první polovinu a pak celou místnost.

Je třeba poznamenat, že elektricky vyhřívaná podlaha má nejpozitivnější zpětnou vazbu. Mezi výhody tohoto systému by mělo patřitpoznámka:

 • Vysoce kvalitní topení, protože teplo se rovnoměrně šíří zdola nahoru. Zároveň rozdíl teplot na různých úrovních je jen několik stupňů. Při vytápění radiátorem může být toto číslo několik desítek stupňů.
 • Nízká spotřeba elektřiny, kterou zajišťuje speciální termoregulátor, který je zodpovědný za topný prvek pracovního prvku.
 • Snadná instalace, dostupná i pro začátečníky.

Komfortní domov si nelze představit bez teplé podlahy

[zpět na obsah]

Typy a typy systémů

\ t

Všechny teplé podlahy jsou rozděleny do tří hlavních typů:

 • kabelové systémy (topné sekce);
 • topné rohože;
 • infračervená (film) teplá podlaha.

Základem kabelového systému, jak je zřejmé z názvu, je topný kabel, na jehož konci jsou spojovací objímky. Jednočinné systémy poskytují takové spojky na obou stranách a pro dvojité závěsy postačuje pouze jeden montážní konec.

Topné sekce tohoto typu jsou vhodné pro téměř všechny podlahové krytiny: od linolea po umělý kámen. Jsou nenahraditelné v obtížných plánovacích místnostech, protože mohou opakovat jakékoliv zatáčky a zatáčky. Samozřejmě při dodržení instalačních pravidel.

Poznámka: Podlaha kabelu musí být položena pod betonovou vazbou. V místnostech s nízkými stropy, kde každý centimetr na účtu by měl brát v úvahu úroveň zvýšenípodlah Pokud se však stará dřevěná podlaha odstraní, bude výška lagun dostatečná pro správnou instalaci topného systému, výška stropu se může mírně zvýšit.​​

Topné rohože se velmi snadno instalují

Topné rohože jsou samolepicí skelná vlákna, která již byla položena kabelem. Taková konstrukce umožňuje montáž topných prvků, které nejsou pod betonovým potěrem, ale nad ním. V důsledku toho je možné rozhodnout o instalaci teplé podlahy po dokončení hrubé práce a hotové betonové vazby.

Další výhodou topných rohoží - velmi jednoduchá instalace, protože kabel je již ve správné poloze, je to jen proto, aby skleněná síť byla položena na základnu.V tomto případě se úroveň podlahy zvýší pouze o 3 mm, aniž by se prakticky změnila konstrukční výška stropu.

Komplikovanější konstrukce je podlahová krytina z filmu. Skládá se z plochých topných prvků, které leží mezi plechy velmi tenkého a odolného tepelně vodivého filmu, který je pak utěsněn. Je to také velmi tenký systém, který lze namontovat přímo pod podlahovou krytinu.

Tip: Odborníci nedoporučují infračervené teplo v místnostech s vysokou vlhkostí. Kromě toho byste si neměli zvolit tento systém pro montáž pod keramickou dlažbu, přednostně kabelové podlahy nebo topné rohože.

Podlaha tepelně zpracovaná fólií o tloušťce 0,42 mm se skládá z dvouvrstvé fólie se umístěnímuvnitř topných těles na bázi uhlíku

[zpět na obsah]

Je-li požadováno vytápění v plné místnosti

Před volbou správného druhu teplé podlahy musíte rozhodnout o úkolech, které mají být v tomto systému prováděny. Může se stát hlavním zdrojem tepla v místnosti nebo působit jako přídavné topné těleso.

K zajištění úplného vytápění prostor je nezbytné:

 • Vyrobte topný kabel 80% podlahové plochy a více.
 • Nastavení výkonu systému v rozsahu 180-200 W na m2 M. m.
 • Zajistěte tepelnou izolaci podlahy.
 • Pro co nejúčinnější použití tepla je nutné pod topné články vložit vrstvu tepelně izolačního materiálu. Pro tento účel se často používají panely z pěnového polystyrenu o hustotě 35 g na čtverec. m. Tloušťka tepelně izolační desky se může lišit v závislosti na situaci:

  • na betonovém polštáři, umístěném přímo na zemi, se doporučuje pokládat desky o tloušťce větší než 100 mm;
  • pro místnosti umístěné nad „studeným“ sklepem nad průchody, stejně jako pro balkony, je třeba zvolit desky o tloušťce 50 mm;
  • v místnosti nad topným sklepem bude dostatek 30 milimetrových desek;
  • podlaha, umístěná nad vytápěným obytným prostorem, by měla být izolována izolační vrstvou 20 mm.

  Pouze za předpokladu, že budou splněny tyto podmínky, budete moci opustit ústřední topení a vytápět místnost pouze na teplou podlahu.

  Teplá podlaha ohřívá vzduch na samém dně místnosti v celém svém prostoru. Jak stoupá, teplý vzduch rovnoměrně zahřívá všechny místnosti, proto je tepelná energie spotřebována co nejvíce

  .

  [zpět na obsah]

  Vlastnosti instalace teplé podlahy

  Samozřejmě, instalace elektrické vytápěné podlahy, jako každá podobná práce, začíná projektováním. Uspořádání místnosti, které označuje umístění veškerého nábytku, který sousedí s podlahou, pak stojí u zdi 5-10 sm. Poslední prostor bude mít topný kabel.

  Před zahájením práce se také doporučuje zajistit, aby výkon sekce určený k vytápění o jeden metr čtvereční, který odpovídá normativní hodnotě. Bude také užitečné měřit odpor kabelu a odpovídat hodnotě uvedené v cestovním pasu (přípustná chyba je 10%).

  Kromě toho by mělo být určeno umístění termostatu, který je instalován na zdi. V tomto místě vytvořte montážní krabici a zdvih dolů 25x30 mm. Poté je instalován termoregulátor, ze kterého je do drážky vyveden výkonový vodič 220V s uzemněním.

  Topný kabel je stohován podle obvodu a ve vypočtené vzdálenosti

  Pro úspěšné pokládání pokládání elektrické podlahy je nutné:

 • Připravte základnu. Pro tento účel se betonový betonový potěr očistí, popráší a pokryje základním nátěrem.
 • Pro kontrolu sklonu povrchu použijte hladinupodlah Je-li více než 10 mm, je nutné desky z pěnového polystyrenu vložit tak, aby se tento rozdíl vyrovnal.
 • Je-li podlaha rovnoměrná, tepelná izolace se umístí na její povrch a upevní se speciálními hmoždinkami.

  Tip: Pokračujte v instalaci pouze po sušení lepidla, které fixuje pěnový polystyren.

 • Na tepelnou izolaci zajistěte kovovou mřížku. Jako upevnění se používají speciální dlouhé hmoždinky s podložkami pro upevnění a ohřev. Pokud je izolace pevně přilepena k základně, může být síť upevněna plastovými sponami přímo na ohřívači.
 • Kabel připojte k montážní síti hadem s určitým krokem a upevněte ho plastovou kravatu.
 • Nasaďte vlnitou trubku (16 mm) na drážku z montážní krabice do topné zóny, aby se zabránilo tvorbě ostrých ohybů. Uzavřete konec trubky speciálním pahýlem.
 • Zadejte teplotní čidlo do vlnité trubky a v případě potřeby se ujistěte, že jej lze snadno vyjmout a vyměnit. Konec trubky by měl být umístěn co nejblíže povrchu podlahy, aby byla zajištěna přesnost měření.

  Poznámka: teplotní čidlo musí být zavedeno do topné zóny nejméně 400 mm.

 • Zavřete lištu.
 • Znovu změřte odpor kabelu a vložte data do záručního listu.
 • Proveďte rozložení kabelu s vyznačením umístění koncových a spojovacích objímek, teplotního čidla, odchylek od stěn atd.

  Instalace senzoru a termostatu by měla být svěřena profesionální elektřině

 • Pro provedení předběžného testu systému připojte termostat. Poté je zařízení po dokončení dokončovacích prací odpojeno a znovu instalováno.

  Tip: Připojení termostatu, jak pro kontrolu, tak pro nepřetržitý provoz, je úkol vyžadující odborné znalosti. Pro provedení této operace je nejlepší pozvat zkušeného elektrikáře.

 • Naplňte cementový potěr, který v případě potřeby přidejte změkčovadlo. Je možné použít směs speciálně navrženou pro instalaci teplé podlahy.
 • Pokládka podlahové krytiny.
 • Pro výpočet kroku, kterým je topný kabel položen, by měl být použit vzorec:

  Ш = (100ХПО) /ДК, kde:

  Ш - krok pokládky topného kabelu, cm;

  PO - oblast vytápění, to znamená, že prostor není obsazen těsně vedle povrchu podlahového nábytku, domácích spotřebičů a jiných podobných velkých předmětů;

  DC je délka topného kabelu, která poskytuje požadovaný výkon na jednotku plochy, viz.

  Neinstalujte nábytek a podobné předměty v blízkosti podlahy na podlahové plochy, kde je instalován teplý podlahový systém, protože kabel se přehřívá a selhává. Toto pravidlo se nevztahuje na nábytek, který spočívá na nohách, protože v tomto případě se podlaha nepřehřívá.

  Poznámka: Pro úplné usušení pojiva cementu a písku to bude trvat 28dnů Během této doby se nedoporučuje připojit teplou podlahovou el. Ujistěte se, že kabel pracuje správně, aby změřil jeho odpor.

  Přišroubujte šroub, abyste nepoškodili kabel

  [zpět na obsah]

  Společné chyby

  Když instalujete topný kabel, začínající průvodci, kteří budou pokládat podlahu s elektrickým ohřevem vlastníma rukama, často provádějí řadu chyb, což může zkazit veškerou práci. Zde jsou nejběžnější chyby začátečníků:

 • Topný kabel nemůžete řezat, musíte si objednat přísnou délku. Pokus o zkrácení systému doma by to jen zničil.
 • Nepokládejte kabel na znečištěný povrch. Pro odsávání prachu je nejlepší použít speciální vysavač.
 • Nemůžete chodit po ohřívacím kabelu v pevných botách. Je nejlepší chodit vůbec.
 • Roztok by neměl vniknout do vlnité trubky, protože v tomto případě dojde k poškození teplotního čidla.
 • Přítomnost vzduchových kapes vedle topného kabelu je nepřijatelná.
 • Teplá elektrická podlaha v sekci

  Nedodržení těchto jednoduchých a zřejmých pravidel vede k velmi rychlému poškození systému teplé podlahy, což vyžaduje značné úsilí a náklady na opravu.

  Instalaci teplého podlahového systému nelze označit za triviální úkol, který může každý nováček udělat. Aby bylo zajištěno úspěšné fungování všech komponent,vyžaduje se profesionální přístup, takže zkušený mistr by měl být vyzván k dokončení všech fází instalace teplé podlahy.