Jak dát laminát na podlahu vlastníma rukama

Vnější potah laminátu je obtížné odlišit od povlaku cenných druhů dřeva. Náklady na laminát jsou však řádově nižší. Kromě toho pokládka laminátu vyžaduje podstatně menší náklady na pracovní sílu než zařízení podlahy přírodního stromu. Také ve prospěch tohoto materiálu je jeho požární odolnost, vysoká odolnost vůči působení vnějších faktorů (je to vynikající odolnost proti otěru, dočasnému a stálému zatížení).

Ve srovnání s podlahou z přírodního dřeva je laminát také výhodnější, protože nevyžaduje periodické leštění (což je nezbytné pro parkety). Díky širokému sortimentu je možné zvolit laminát, který napodobuje texturu téměř jakéhokoliv cenného stromu, tento materiál se stal rozšířeným.

Obsah
 1. Typy podkladů pod laminátem
 2. Nástroje a materiály pro pokládku laminátu
 3. Jak umístit laminátové právo - instrukce k provedení prací
 4. Co hledat při pokládání laminátu

Typy podkladů pod laminátem

\ t

Jednou z nevýhod laminátu jsou vysoké požadavky na kvalitu základny, zejména na její jednotnost. Je nutné, aby na 1 m nepřesnosti nepřesahovaly 2 - 3 mm.

Laminát lze pokládat jak na beton, tak na dřevěnou podložku. Hlavní je dodržení požadavků na vyrovnání nátěru. Pro vyhlazení drobných nepravidelností na betonovém podkladu lze použít samonivelační betonovou směs,příprava dřevěné základny je poněkud obtížnější.

Pro správné položení laminátu musí být všechny vyčnívající části desek utaženy a hřebíky musí být dokončeny tak, aby byl klobouk alespoň rovný povrchu podlahy. Pokud se některá deska ohýbá (i nepatrně), je třeba ji vyměnit. V opačném případě začne podlaha z laminátu vrzat, po chvíli se ohnout. Pokud důvodem odklonu podlahy byly zkažené zpoždění, pak budete muset zcela překrýt podlahu.

Pro vyrovnání dřevěné základny je povoleno použít překližky, dřevovláknité desky, dřevotřískové desky, OSB desky.

Místo úplného překrytí podlahy může být vhodnější nalít betonové betony. Je pravda, že v tomto případě bude pokládka laminátu muset odložit na 30 dní - čas pro úplné vyschnutí betonové směsi.

Je také možné pokládat laminát na linoleum nebo dlaždice, jedinou podmínkou je zachování požadované úrovně povrchu.

Nářadí a materiály pro pokládání laminátů

\ t

K řádnému položení laminátu budete potřebovat:

 • substrát, parotěsná vrstva;
 • značkovací nástroje (pravítka, pásky, tužky);
 • pila s malými zuby, je lepší použít elektrický výložník;
 • je vhodný pro diagonální pokládání laminátu, který vyžaduje řezání laminátu pod určitým úhlem;
 • kladivo. Používá se pro dokovací panely;
 • lepidlo, pouze pokud jsou použity lepené spoje desek;
 • laminát;
 • podstavce, rohy pro ně;
 • pásy pro trubky;
 • kapky.

Speciální nástroje pro stohování laminátu mohou také zahrnovat speciální soupravy obsahující svorku pro upevnění posledního panelu, distančních vložek a speciální šablony, která zajišťuje bezpečnost zámků při příklepu.

Jak správně umístit laminát - instrukce k provedení prací

Odpověď na otázku, jak dát laminát na podlahu vlastníma rukama, je dostatečně jednoduchá, stačí pouze dodržovat níže uvedená pravidla. Celý proces pokládání laminátu lze rozdělit do dvou etap:

 • Přípravek zahrnuje vyrovnání základny, její čištění. Můžete dokonce vysát základnu.
 • Vlastní pokládka panelů z laminátu, s předběžnou expanzí parotěsné zábrany a substrátu.
 • Je třeba připomenout, že podlaha laminátu patří do kategorie plovoucích podlah. To znamená, že když se teplota v místnosti změní, povlak se rozpíná a ohýbá, neustále se pohybuje. Správné položení laminátu proto neumožňuje těsné upevnění panelů k základně. Je také důležité, aby se povlak mohl volně pohybovat, protože na stěnách je ponechána malá mezera (obvykle 10 - 15 mm).

  Pokud je laminát umístěn vedle stěny, při zvětšení se rozpíná a zámky se zhroutí.

  Aby bylo možné laminát správně pokládat na podlahu vlastníma rukama, musíte dodržovat následující pravidla pro pokládání laminátu:

 • Na připravené aČištěná báze se expanduje parotěsnou zábranou, například polyethylenovou fólií a nosičem. Pokud základ není čerstvé lešení, pak můžete udělat pouze substrát.
 • Je položena první řada laminátových desek.
 • Je důležité zvolit správný způsob stohování panelů. Pokud jsou v místnosti rohové dveře, pak optimálním řešením (z estetického hlediska) bude úhlopříčka pokládky laminátu. Je pravda, že v tomto případě budete muset přijmout zvýšené proudění laminátu. Pro čtvereční místnost v odpadech ponechá až 15% laminátu, pokud je místnost natažena, pak bude počet odpadů ještě vyšší.

  Nejmenší průtok panelů poskytuje klasický způsob pokládky - laminát pokládaný ve směru od oken, podél nebo přes světelný tok. Množství odpadu nepřesahuje 5%.

  V schématu šachů nebo cihel je rozvržení panelu každého dalšího řádku posunuto vzhledem k předchozímu? délka (analogicky s cihlovým zdivem).

  Bez ohledu na způsob pokládky musí být alespoň jedna třetina panelu posunuta v každém následujícím řádku. To poskytne nátěru trvanlivost.

  Pokládání laminátu začíná úhlem, kterým prochází potrubí. Pro zajištění požadované mezery mezi stěnou a laminátem se používají speciální rozpěrky, i když je také vhodné oříznutí panelu. V budoucnu se používají stejné klíny pro zajištění požadované vůle mezi stěnou alaminát Pokud jsou ve spodní části stěny pozorovány nepravidelnosti, musí být použity klíny různých tlouštěk.

  Aby nedošlo ke zhroucení podkladu, nedoporučuje se jej navíjet na celou místnost najednou, je to lepší, když položíte laminát.

 • Při použití uzamykacího spojení "Lock" je nutné udeřit kladivem, aby se zajistilo, že panely jsou těsně u sebe. Pokud dopady dopadají přímo z laminované desky, dojde ke zničení uzamykacího spojení. Aby se tomu zabránilo, používá se obložení.
 • Zámek "Click" je výhodnější z hlediska spojování panelů. Drážka panelu pod úhlem asi 30 ° je vložena do drážky horizontálního panelu, fixace se provádí automaticky, když je panel spuštěn. Poslední panel by měl být nejčastěji o něco delší než zbytek, pro tento účel je řezán v podélném směru.

 • Poslední etapu správného položení laminátu lze považovat za instalaci soklových lišt.
 • Co hledat při pokládání laminátu

  Při provádění prací stavitelé často zapomínají na úroveň dveří. V důsledku toho musí být po pokládce laminátu dveře odstraněny ze závěsů. Takže pokud se dveře otevřou uvnitř, je lepší začít pokládat právě od něj.

  Aby se zajistil přesný průchod trubky laminátem, je nutné nejprve vytvořit otvor o průměru o něco větším než je trubka, poté se panel prořízne středem otvoru. AbyAby bylo toto místo provedeno, je v hotovém tvaru použit plastový zdvih.

  Aby se dosáhlo opravdu dobrého povlaku, je vhodné, aby laminát vydržel 2 dny v místnosti, kde bude stohován. Díky tomu se její rozměry v budoucnu příliš nezmění. Stohování je povoleno při teplotě 15 až 30 ° C a vlhkosti v místnosti od 40 do 70%.

  Správně položený laminát není nižší než podlaha hodnotných druhů dřeva.