Barva vlnité lepenky pro střechu, barva gamma kovového profilu, příklady na videu a fotografii

Obsah článku:

1. Normy barev profilového plechu

2. Barva kovových profilů je problémem volby

3. Vlastní výběr barvy vlnité lepenky

4. Kompatibilita barev

Už jste někdy věnovali pozornost barvě budov postavených před 20-30 lety? Zpravidla se neliší v hněvu barev - jedná se o monotónní šedé stěny a stejnou střechu neznečištěného azbestového cementu nebo pozinkovaného plechu. I když to není překvapující, protože v té době by sortiment střešních krytin nebyl tak omezený, vůbec neexistoval.

V současné době výrobci nabízejí obrovské množství řešení, přičemž barva vlnité lepenky pro střechu pokrývá celé viditelné spektrum. Architekti a designéři se nyní mohou promítnout do reality jakéhokoliv ze svých nápadů a samotný zákazník již není ve své představě omezen. To znamená, že dnes si každý může vybrat barvu vlnité lepenky pro střechu, která nejvíce uspokojí její přání, bez ohledu na to, zda se upřednostňují měkké pastelové tóny střechy nebo naopak, jasné a řezající oko jeho výstřednosti.

Obsah
 1. Normy barev profilového plechu
 2. Barva kovových profilů je problémem volby
 3. Nezávislý výběr vlnité barvy
 4. Slučitelnost barev

Normy pro barvu profilového plechu

Charakteristiky a parametry profilového plechu střechy, jakož i jiných stavebních materiálů, jsou upraveny některými normativními dokumenty. Normy nejsou pouze geometricképarametry, ale také barvy kovového profilu.

Výrobci obecně podporují jeden ze tří přijatých světových standardů:

 • HPS - má čtyřmístné číselné označení a někdy doprovází jedno písmeno latiny. Tento rozsah zahrnuje nejmenší počet odstínů;
 • RR - má dvě nebo tři číslice;
 • RAL - nabízí nejrozsáhlejší standardizovaný gamut barevných vlnitých lepenek. Každá barva má čtyřmístné kódování. Tato norma je nejčastěji používána různými výrobci.

Vzhledem k tomu, že je žádoucí mít velkolepou barvu, která pokryje střechu vlnitou lepenkou, budete pravděpodobně vybírat mezi odstíny nejnovějšího standardu. Obchody jsou obvykle nabízeny speciální tabulky nebo sady karet, každá položka je malovaná v určité barvě a doprovázena příslušným digitálním kódem. To vám umožní zjednodušit proces výběru a nákupu profilového listu určité barvy.

Barva kovových profilů je problémem volby

Jak je zřejmé z výše uvedeného, ​​vidět barvu budoucí střechy vlastníma očima není tak těžké. Je však mnohem obtížnější se rozhodnout, že kovový profil je harmonicky kombinován s celkovým barevným uspořádáním domu a pozemku a navíc nezkazil celkový dojem z architektury budovy. To znamená, že pokud je chata stylizovaná do klasického domu v obci, pak růžová střecha bude v nejlepším případě známkou nevědomosti. Jak ale určujete profil, který perfektně zapadá do celkového exteriéru?

Zde můžete nabídnout několik způsobů, jak tento problém vyřešit:

 • Odvolejte se na projekt, ve kterém je obvykle budováno přesné rozhodnutí o barvě nebo doporučené varianty stavby, která má být postavena. Výkresy fasád jsou obvykle provedeny v barvě, a proto si můžete opravdu cenit vzhled domu (pokud je jen ve výstavbě).
 • Poraďte se s odborníkem. Toto řešení může být racionální, protože profesionální architekt nebo designér dokáže zachytit optimální barvu kovového profilu.
 • Řešení lze nalézt a jen na ulici - stačí ukázat trochu pozornosti. Přilehlý domov, obrázek v katalogu nebo dokonce fotografie v Instagramu mohou výrazně zjednodušit proces výběru kovových střešních profilů.
 • Poslední možností je spoléhat se výhradně na vlastní intuici. Pokud máte vrozený smysl pro chuť, proč se nepokoušet vybrat správnou barvu sami?

Kromě toho můžete nabídnout několik dalších technik, které se zdají být spíše exotické. Můžete se například řídit doporučeními filozofie Feng Shui.

Nezávislý výběr vlnité barvy

\ t

Proto se rozhodlo, že barvu si vyberete samostatně. Co k tomu potřebujete vědět? V prvé řadě je třeba chápat, že dům je uměleckou skladbou, a proto její exteriér podléhá určitým zákonům (viz také "Parametry a typy kovových profilů").

Podívejme se na zásady, kterými se řídit při výběru barevného schématu profilového listu:

 • Kovový profil barevného schématu, který není kombinován s barvou stěn, víčkem a dalšími prvky domu, by měl být vyloučen z možných možností.
 • Všimněte si barvy prvků, které se vyznačují v exteriéru. Patří mezi ně zvuková okna, větrací boxy, komíny, stavební kleště a štěrbiny. Tyto prvky by měly být kombinovány s hlavním tónem střechy kovového profilu.
 • Střecha by měla odpovídat architektonickému stylu budovy. To znamená, že pokud je dům postaven na technologii protokolu, bude vhodnější použít imitaci dřevěných podlah.
 • Budova by měla být ekologicky přizpůsobena životnímu prostředí, ale nesmí být v ní ztracena. To znamená, že pokud kolem domu jsou jiné struktury, provedené v přísném stylu, pak použití "křik" tónů bude nevhodné. Střecha zeleně se ztratí mezi stromy (pokud je na místě hustá zahrada nebo je obklopena lesem).
 • V některých případech můžete použít klasická barevná schémata. Například kamenné zdivo je ideálně kombinováno s červeným kovovým profilem stylizovaným pro keramické dlaždice.

 • Jeden by měl být opatrný, protože vnímání tónu závisí na prostředí. To může vést k tomu, že barva zvolená na modelu vypadá na střeše úplně jinak, zejména pokud uvažujete nátěr na slunci. Také se zvyšující se vzdáleností se barva může měnit. Tak například ze vzdálenosti více než sto metrů dostane střecha zeleně modrý odstín. Proto je to taktento účinek by měl být rovněž zohledněn.
 • Pokud je dům obklopen přírodní krajinou, může být vynikajícím řešením střecha s imitací přírodních materiálů - dřeva nebo kamene.

Kompatibilita barev

Při výběru barvy střechy musí být zohledněna ještě jedna nuance - kompatibilita barev. Barvy, stejně jako poznámky, vyžadují harmonii, takže by se spíše měly spojit do souhláskového akordu, než aby se proměnily v chutnou kakofonii. Pro tyto účely je důležité mít na dosah ruky tabulku odpovídající barvy. Přečtěte si také: "Zakryjte dům profilem".

Pojďme uvést hlavní barvy a sekundární barvy kombinované s ní:

 • červená je kombinována s modrou, zelenou, šedou;
 • bordová s černou, béžovou, tmavě modrou;
 • silná růžová - s odstíny modré barvy;
 • hnědo-růžová s modrou a smetanou;
 • oranžová - s fialovou, jasně modrou a světle modrou;
 • salát žlutý - světle růžový, šedavě modrý;
 • Žlutá - zelená, modrá, fialová;
 • zlatá - tmavě červená, zelená, světle šedá;
 • tmavě zelená s hnědou, béžovou;

  Jak správně vybrat vlnitou lepenku na videu:

 • modrá - s pískem, oranžová, žlutá;
 • šedo-modrá se šedou, vínovou;
 • tmavě fialová - s oranžovou, šedou;
 • fialová - se světlými a tmavými odstíny zelené;
 • hnědá s béžovou, červenou, oranžovou;
 • šedá s purpurovou, karmínovou, světle fialovou.

Pomocí těchto doporučení můžete jednoznačně vybrat kombinaci barev. Ne všechny barvy jsou zde uvedeny, takže než jdete do obchodu, měli byste vyhledat tabulky odpovídající barevám v Internetu. A konečně, pokud jste si vybrali profesionální barevný květinový vzor v obchodě, který se mírně liší od vybraného odstínu, pak se nebojte, protože ve většině případů jsou rodinné barvy zaměnitelné. Přečtěte si také: "Barva na střechu: co si vybrat",